Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Ekonomika

EDA: Ťažkosti pri uznávaní odbornej kvalifikácie pretrvávajú

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Audítori upozornili, že členské štáty regulujú prístup k určitým povolaniam z dôvodov ochrany zdravia a bezpečnosti.

Brusel/Luxemburg 1. júla (TASR) - Občania EÚ, ktorí chcú pracovať alebo založiť si podnik v inom členskom štáte, sa ešte stále stretávajú s mnohými prekážkami a uznávanie odborných kvalifikácií nie je jednoduchá záležitosť. Vyplýva to z pondelňajšej správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

EÚ v roku 2005 prijala smernicu, ktorá mala uznávanie odborných kvalifikácií uľahčiť a členským štátom znemožniť, aby občanom kládli neprimerané podmienky. V uplatňovaní smernice vnútroštátnymi orgánmi a Európskou komisiou sa však vyskytujú nedostatky a informácie, ktoré majú občania k dispozícii, sú často nespoľahlivé.

Audítori upozornili, že členské štáty regulujú prístup k určitým povolaniam z dôvodov ochrany zdravia a bezpečnosti a mobilita pracovnej sily medzi členmi EÚ závisí od systému vzájomného uznávania odborných kvalifikácií.

Počet regulovaných profesií sa medzi členskými štátmi výrazne líši (od 88 v Litve po 415 v Maďarsku). Na základe údajov z roku 2023 platí, že každý členský štát reguluje v priemere 212 povolaní, čo zodpovedá približne 5700 povolaniam v celej EÚ.

"Zdravotnú sestru alebo mechanika, ktorí chcú pracovať v inom členskom štáte, môže postup uznávania odbornej kvalifikácie odrádzať, pretože ide o zdĺhavý a značne byrokratický proces," upozornil Stef Blok, člen EDA zodpovedný za tento audit.

Podľa EDA pri povolaní s dosahom na zdravie a bezpečnosť a pri povolaniach vyžadujúcich si bezúhonnosť, najmä pokiaľ ide o prácu s maloletými osobami, by mal byť do postupu uznávania kvalifikácií začlenený výstražný mechanizmus.

Členské štáty nemonitorujú dĺžku postupov uznávania pravidelne a nekonajú tak rýchlo, ako by podľa smernice EÚ mali. Niekedy sa vyžaduje nadmerné množstvo dokumentov, spôsob výpočtu poplatkov alebo dôvody, prečo sa poplatky v jednotlivých členských štátoch výrazne líšia, sú zriedkakedy odôvodnené. Audítori zistili prípady, keď členské štáty systematicky ukladajú špecifické požiadavky (dodatočný výcvik, skúška) bez toho, aby žiadateľom tento krok odôvodnili.

Hoci EÚ prijala opatrenia na modernizáciu procesu uznávania kvalifikácie, tie sa uplatňujú len zriedka. Jedným z príkladov je európsky profesijný preukaz, ktorý platí pre veľmi žiadané povolanie zdravotnej sestry. Preukaz sa využíva len v piatich percentách prípadov rozhodnutí o uznaní odbornej kvalifikácie.

Jedným zo zlepšení bolo stanovenie povinnosti používať na odborné kvalifikácie internetový informačný systém EÚ o vnútornom trhu zavedený na uľahčenie spolupráce medzi členskými štátmi a Európskou komisiou. Tento systém však nie je ústretový voči používateľom.

Audítori zistili, že štátne orgány pri uznávaní odborných kvalifikácií nezohľadňovali výstrahy vložené do systému inými štátmi, a to ani v prípade, že na to existovali závažné dôvody (pochybenia, prebiehajúce disciplinárne opatrenia alebo odsúdenia za trestné činy).

Smernica EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií mala byť prevedená do vnútroštátneho práva do roku 2016. Členské štáty môžu stanoviť pravidlá prístupu k viacerým povolaniam označovaným ako "regulované povolania". Medzi najviac regulované povolania v Únii patria mobilné zdravotné sestry, učitelia, stolári a stavební inžinieri.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.

- Britský premiér Keir Starmer v utorok privítal minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka v sobotu (26. 4.) vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.

- Policajti počas kontroly na Veľkonočný pondelok (21. 4.) odhalili 342 vodičov, ktorí prekročili povolenú rýchlosť.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odmieta, že by zasahoval do nezávislého vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).

- Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová v utorok na sociálnych sieťach oznámila, že je tehotná. Z toho dôvodu sa nezúčastnila ani na zápasoch kvalifikačnej C-skupiny Pohára Billie Jean Kingovej na harde v bratislavskom NTC.

- Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) už nevyšetruje reakciu premiérovej ochranky počas atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) z mája minulého roka.

- Slovenskí študenti, ktorí sa uchádzajú o štúdium, boli prijatí alebo už študujú na prestížnych zahraničných vysokých školách, môžu aj tento rok požiadať o Štipendium Martina Filka.

- Ruský prezident Vladimir Putin sa neplánuje zúčastniť na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu v Ríme, oznámil v utorok Kremeľ.

- V utorok hrozí výskyt intenzívnych búrok. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

- Osoby, ktoré boli v období od 1. januára 1966 do 31. decembra 2004 sterilizované v rozpore s právom v zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky, by mohli byť jednorazovo finančne odškodnené.

- Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetterová-Karpová vyjadrila nádej, že ďalší pápež bude pokračovať v posolstve otvorenosti svojho zosnulého predchodcu Františka.

- Za „marketingový ťah“ označil v utorok šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot veľkonočné prímerie v bojoch na Ukrajine vyhlásené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uzavrelo rámcovú dohodu na polepy policajných áut. V rámci nej na polepenie vozidiel môže vyčerpať najviac 142.000 eur bez DPH.