Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Ekonomika

EK nás pri hodnotení návrhu rozpočtu SR na rok 2014 neprekvapila

Peter Kažimír Foto: TASR/Štefan Puškáš

Uviedol to minister financií SR Peter Kažimír.

Brusel 15. novembra (TASR) - Slovensko môže byť spokojné s dnešným hodnotením Európskej komisie (EK) týkajúcim sa návrhov národných rozpočtov na rok 2014. Uviedol v rámci zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli minister financií SR Peter Kažimír.

Išlo o vôbec prvé hodnotenie národných rozpočtov zo strany komisie, tak ako ich naprojektovali vlády členských krajín, pričom EK sa v hodnotení zamerala na špecifické problémy každej jednej krajiny.

Kažimír uviedol, že ho hodnotenie EK týkajúce sa rozpočtu neprekvapilo, s analýzou komisie je spokojný a pre Slovensko je dobré, že k žiadnym nečakaným prekvapeniam nedošlo.

"V hodnotení sú aj pochvaly aj obavy. Pochvaly sa týkajú vývoja do roku 2013, vrátane. Dobrou správou je, že Európska komisia vidí, že rok 2013 vieme zvládnuť na úrovni alebo aj pod úrovňou troch percent," skonštatoval minister.

Poukázal, že zaujímavý je aj výpočet EK z hľadiska priemerného konsolidačného úsilia v rokoch 2010-2013, kde priemerné úsilie SR je dvakrát vyššie, ako žiadala komisia.

Kažimír na druhej strane poukázal, že obavy európskej exekutívy sa týkajú obdobia nasledujúcich dvoch rokov (2014 a 2015).

"Musíme povedať, že je teraz na nás, aby sme presvedčili predstaviteľov komisie, a aj ľudí doma, že sme schopní v prípade reformy verejnej správy, známej ako ESO, presvedčiť, že ide o konkrétny plán, z ktorého vypadnú úspory," objasnil situáciu Kažimír.

Minister v tejto súvislosti spresnil, že vláda prijme ďalšie opatrenia aj v oblasti zdravotníctva, v rozpočte na rok 2014, ktoré by mali viesť k zlepšeniu príjmov a pomôcť tak rezortu verejného zdravotníctva.

Z hľadiska daňových prognóz Kažimír verí, že sa do štátnej pokladnice dostanú vyššie príjmy ako v predošlých rokoch a túto priaznivú situáciu podľa neho bude treba využiť na zmiernenie obáv vyjadrených Bruselom a na pomoc oblastiam, ktoré si to zaslúžia.

Komisia dnes zaradila Slovensko medzi päticu krajín eurozóny, ktoré ani na budúci rok nebudú mať prospech z investičnej výnimky podporujúcej investície v infraštruktúrnych projektoch.

Kažimír pre TASR spresnil, že ide o sumu okolo pol miliardy eur, a v tejto situácii je Slovensko preto, lebo ešte stále podlieha procedúre nadmerného deficitu.

"Je v našom záujme sa z toho dostať," priznal Kažimír. A spresnil, že aby k tomu došlo, SR musí mať v roku 2013 rozpočtový deficit menší ako 3 % HDP, čo na budúcu jar by mal potvrdiť Eurostat a v rámci jarných ekonomických prognózy EK by mali byť vyhliadky pre Slovensko na roky 2014 a 2015 taktiež pod trojpercentnou úrovňou.

"To, že dnes nárok na investičnú výnimku nemáme, nevylučuje fakt, že ak vystúpime z procedúry nadmerného deficitu, tak sa komisia touto požiadavkou bude ešte raz zaoberať," spresnil Kažimír. A dodal, že tento rok je realistický z hľadiska plnenia cieľov, a je na vláde, aby presvedčila kolegov v Bruseli, že aj plány na roky 2014 a 2015 sú reálne a že sa Slováci dostanú k financiám, ktoré pomôžu kofinancovaniu infraštruktúrnych projektov.



P. Kažimír: SR neodmieta európsky rezolučný fond, ale fungovať musia tie národné

Budovanie bankovej únie je nosnou témou dnešných rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli. Ministri kvôli vážnosti témy a krátkosti času nevylučujú, že do Vianoc bude podobných stretnutí viac ako pôvodne plánovaných. Minister financií SR Peter Kažimír v prestávke rokovaní uviedol, že dnes sa na Ecofine hľadajú spôsoby, ako pre budúcnosť zabezpečiť takzvané definitívne záruky pri riešení problémov európskych bánk.

Kažimír pripomenul, že na jeseň 2014 začne v Európe fungovať centrálny bankový dohľad nad významnými bankami, čomu bude predchádzať kolo prísnych záťažových testov. Zisťovať sa bude, či majú tieto banky primeranú kapitálovú vybavenosť a či ich netreba dofinancovať.

"Už dnes potrebujeme dať odpoveď na to, ako budeme riešiť prípadné diery v kapitálových potrebách bánk," zdôraznil minister. Kľúčová bude podľa neho napríklad otázka použitia trvalého eurovalu, možnosti fungovania národných rezolučných fondov, prípadne vznik celoeurópskeho rezolučného fondu.

"Toto sú témy, ktoré sú na stole už mesiace, ale nám tikajú hodiny a z pohľadu toho, čo potrebujeme doručiť do Vianoc, by sme sa naozaj mali dohodnúť na základných parametroch," upozornil Kažimír. Dodal, že na budúci rok budú najskôr eurovoľby a potom konštituovanie novej Európskej komisie (EK), čo na niekoľko mesiacov zastaví prípravný proces bankovej únie.

Slovensko podľa Kažimíra nenamieta proti vzniku jednotného európskeho rezolučného fondu, respektíve proti rezolučnému fondu pre krajiny eurozóny, ale z hľadiska dnešných potrieb SR uprednostňuje rýchle založenie a fungovanie národných rezolučných fondov. Zároveň pripomenul, že SR už rezolučný fond má, aj pre ochranu vkladov obyvateľstva, aj pre možné problémy bánk.

"Začali sme ho napĺňať ešte vlani a na budúci rok by mal byť fond plný, na úrovni 0,8 % HDP, teda aj nad odporúčania Európskej komisie," avizoval Kažimír.

Slovensko podľa neho podporuje čo najskoršie fungovanie národných rezolučných fondov a následne aj nadnárodnú spoluprácu týchto fondov. "Neodmietneme vznik jednotného európskeho rezolučného fondu, do ktorého už ale nebudú prospievať štáty, ale jednotlivé banky a bankové skupiny." doplnil.



Minister dodal, že slovenské banky, ktoré sú z vyše 90 % v rukách zahraničných investorov, budú podrobené spomínaným celoeurópskym záťažovým testom. Tie, ktorých sa to netýka, má podľa neho pod prísnym dohľadom Národná banka Slovenska (NBS) a nie je vylúčené, že stress testy uloží aj na zvyšné banky.