Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

EK vyzvala občanov a podniky, aby sa pripravili na brexit bez dohody

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výzva je súčasťou šiesteho oznámenia EK o pripravenosti na brexit. Komisia v ňom tiež označila takzvanú írsku poistku za jediné riešenie budúceho režimu na írskej hranici.

Brusel 4. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu v rámci svojej "poslednej výzvy" upozornila všetkých občanov a podniky v členských krajinách EÚ, aby sa pripravili na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie ku dňu 31. októbra 2019.

EK pripomenula, že do brexitu zostáva osem týždňov, aj preto vo svojom šiestom oznámení o pripravenosti na brexit vyzvala všetky zainteresované strany v krajinách EÚ, aby sa pripravili na scenár brexitu bez dohody. Podľa exekutívy EÚ je odchod Británie bez dohody k 1. novembru 2019 "možným, hoci neželaným výsledkom".

Aj preto EK zverejnila podrobný kontrolný zoznam s cieľom pomôcť podnikom, ktoré obchodujú so Spojeným kráľovstvom, urobiť konečné prípravy. S cieľom minimalizovať narušenie obchodu by všetky subjekty zapojené do dodávateľských reťazcov so Spojeným kráľovstvom — bez ohľadu na svoje sídlo — mali byť oboznámené so svojimi povinnosťami a nevyhnutnými formalitami pri cezhraničnom obchode.

EK ďalej navrhla:

— Európskemu parlamentu a Rade EÚ cielené technické úpravy dĺžky trvania krízových opatrení EÚ v oblasti dopravy v prípade brexitu bez dohody;

— aby v roku 2020 naďalej platili existujúce krízové opatrenia z roku 2019 pre odvetvie rybolovu a opatrenia súvisiace s potenciálnou účasťou Spojeného kráľovstva na rozpočte EÚ na rok 2020;

— aby Európsky fond solidarity a Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii boli k dispozícii na podporu podnikov, pracovníkov a členských štátov, v prípade ktorých bude mať scenár bez dohody najhoršie dôsledky. Tieto návrhy ešte musí schváliť Európsky parlament aj ministri členských krajín (Rada EÚ).


Komisia v stredu navrhla vykonať len určité technické úpravy už zverejnených krízových opatrení. Tieto úpravy sa týkajú troch hlavných oblastí — doprava, rybolov a rozpočet EÚ.

V oblasti dopravy EK navrhla predĺžiť účinnosť nariadenia, ktorým sa zabezpečuje základná prepojenosť v cestnej nákladnej a osobnej doprave do 31. júla 2020. Čo sa týka základnej leteckej prepojenosti, EK navrhla predĺžiť účinnosť tohto nariadenia do 24. októbra 2020.

Pri rybolove EK navrhla rozšíriť prístup zvolený v krízovom nariadení prijatím podobného opatrenia na rok 2020, čo vytvára rámec na to, aby si rybári z EÚ a Británie zachovali vzájomný prístup do svojich vôd aj v roku 2020.

V oblasti rozpočtu EÚ eurokomisia navrhla rozšíriť prístup krízového nariadenia o rozpočte na rok 2019 o podobné opatrenie na rok 2020. To znamená, že Spojené kráľovstvo a britskí prijímatelia by sa aj naďalej mohli zúčastňovať na programoch v rámci rozpočtu EÚ a prijímať finančné prostriedky do konca roka 2020, ak Londýn akceptuje a splní podmienky stanovené v krízovom nariadení na rok 2019, zaplatí rozpočtové príspevky na rok 2020 a umožní vykonanie požadovaných auditov a kontrol.

Komisia v stredu navrhla tiež rozšíriť rozsah pôsobnosti Európskeho fondu solidarity tak, aby sa za určitých podmienok vzťahoval aj na výrazné finančné zaťaženie členských štátov v prípade tvrdého brexitu, zaistiť, aby bol Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii za určitých podmienok k dispozícii na podporu pracovníkov a samostatne zárobkovo činných osôb, ktorí boli prepustení v dôsledku tohto scenára.

V sektore poľnohospodárstva bude k dispozícii celé spektrum existujúcich nástrojov na podporu trhu a priamu finančnú podporu pre poľnohospodárov, aby sa zmiernili najhoršie dôsledky pre poľnohospodársko-potravinárske trhy.

Pri scenári brexitu bez dohody sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou bez akýchkoľvek prechodných dojednaní. Od toho momentu sa naň prestanú vzťahovať všetky primárne a sekundárne právne predpisy EÚ a nebude sa uplatňovať žiadne prechodné obdobie. Táto situácia bude mať značne rušivý vplyv na občanov a podniky a môže priniesť vážne negatívne hospodárske dôsledky pre obe strany.

EK pripomenula, že občania EÚ, ktorí chcú vedieť viac o tom, ako sa dá pripraviť na tvrdý brexit, môžu kontaktovať službu Europe Direct a na bezplatnom telefónnom číslo 0080067891011 sa môžu dohovoriť v ktoromkoľvek úradnom jazyku EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)