Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Ekonomická nálada v SR sa v júli medzimesačne mierne zhoršila

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

Pesimistickejší boli podnikatelia v službách, ich dôvera klesla najviac za posledných 13 mesiacov, pokles bol dvojciferný.

Bratislava 28. júla (TASR) - Ekonomická nálada na Slovensku sa v júli 2023 medzimesačne mierne zhoršila, sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) klesol o jeden bod na úroveň 89. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Pesimistickejší boli podnikatelia v službách, ich dôvera klesla najviac za posledných 13 mesiacov, pokles bol dvojciferný. Výrazne sa zhoršila aj nálada v stavebníctve. Opačne vnímali ekonomickú situáciu podnikatelia v priemysle, obchode a aj spotrebitelia, ich dôvera sa oproti minulému mesiacu zvýšila. Ekonomická nálada sa zhoršila aj v porovnaní s minulým rokom, a to o 7,8 bodu. Zaostávanie indikátora za dlhodobým priemerom sa v júli prehĺbilo, aktuálne zaostáva o 13 bodov.

Indikátor dôvery v priemysle (zo sezónne očistených údajov) v júli vzrástol o 4,4 bodu na hodnotu -14,3. Priaznivý vývoj ovplyvnili dve z troch zložiek indikátora, a to zvýšené objednávky a rast očakávanej produkcie. Nárast objednávok bol predovšetkým vo výrobe dopravných prostriedkov, zvýšenú produkciu očakávajú najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov.

Indikátor dôvery v službách (sezónne očistený) v júli klesol o 10,7 bodu na hodnotu -1. Pokles sa zaznamenal vo všetkých troch ukazovateľoch indikátora - v podnikateľskej situácii hlavne v odvetví informácií a komunikácie, v dopyte za posledné tri mesiace najmä vo finančných a poisťovacích činnostiach a v očakávanom dopyte najmä v odborných, vedeckých a technických činnostiach.

Indikátor dôvery v obchode v júli stúpol oproti júnu o 3,7 bodu na hodnotu 6. Respondenti pozitívne hodnotili nárast trendu podnikateľských aktivít, najmä v nešpecializovaných predajniach maloobchodu (hyper- a supermarkety) a v špecializovaných predajniach maloobchodu s tovarom pre kultúru a rekreáciu. Zároveň očakávajú zvýšenie požiadaviek na dodávateľov, predovšetkým v špecializovaných predajniach maloobchodu s ostatným tovarom pre domácnosť (hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky) a taktiež v nešpecializovaných predajniach maloobchodu.

Indikátor dôvery v stavebníctve (sezónne upravený) v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 5,5 bodu na -9. Vývoj ovplyvnili nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti, ktorej pokles predpokladajú hlavne v podnikoch realizujúcich inžinierske stavby.

Dôvera slovenských spotrebiteľov sa zvýšila aj v júli, medzimesačný nárast zaznamenala druhý mesiac po sebe. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,4 bodu na úroveň -20,7. Spotrebitelia prejavili nárast optimizmu pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Dôvera sa najviac zvýšila v očakávaný vývoj celkovej hospodárskej situácie a vo vývoj nezamestnanosti. Optimistickejšie videli aj nastávajúci vývoj ich financií, jednak celkovú finančnú situáciu domácností, a rovnako tak aj tvorbu úspor.