Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Ekonomika

Ekonomika Afganistanu je na pokraji kolapsu, varuje nórska organizácia

Afganské deti a ženy sa zhromažďujú pred pekárňou, aby získali chlieb zadarmo, v piatok 24. septembra 2021 v afganskom Kábule, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Jeden z troch obyvateľov Afganistanu tvrdí, že v krajine je hlad.

Islamabad/Kábul 27. septembra (TASR) - Afganské hospodárstvo je na pokraji kolapsu, čo ešte zhorší humanitárnu katastrofu v tejto krajine. Upozornil na to v pondelok Nórsky výbor pre utečencov (NRC).

Prichádza zima a státisíce presídlených ľudí naliehavo potrebujú úkryt, teplé oblečenie a jedlo, aby prežili drsné počasie, povedal generálny tajomník NRC Jan Egeland počas návštevy v Kábule.

Vo vyhlásení NRC sa uvádza, že od januára bolo v celom Afganistane vysídlených viac ako 664.000 ľudí, čo zvyšuje celkový počet vnútorne vysídlených osôb na 3,5 milióna. Jeden z troch obyvateľov Afganistanu tvrdí, že v krajine je hlad.
Afganci sa stretávajú na miestnom trhu v afganskom Kábule v nedeľu 26. septembra 2021, foto z archívu.
Foto: TASR/AP

„Donori sa musia zamerať na poskytovanie rýchlych a efektívnych riešení na doručenie naliehavej pomoci deťom, ženám a mužom, ktorí už jednoducho nemôžu čakať,“ pokračuje vyhlásenie, podľa ktorého je na humanitárnu pomoc odkázaných až 16 miliónov z odhadovaných 32 miliónov obyvateľov krajiny.

Začiatkom tohto mesiaca medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo viac ako 1,2 miliardy USD (1,02 miliardy eur) na humanitárnu pomoc Afganistanu, ktorý bol aj pred prevzatím moci Talibanom do značnej miery závislý od financií zo zahraničia. V uplynulých 20 rokoch až 75 % z verejných výdavkov v rámci rozpočtu pochádzalo z pomoci.

So znižovaním týchto príspevkov stúpa nezamestnanosť, chudoba a vláda Talibanu zjavne nie je schopná zmierniť hospodársku krízu v krajine, len zhoršuje humanitárnu situáciu, dodal NRC.

(1 EUR = 1,1719 USD)