Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Priemyselná produkcia v eurozóne sa v októbri oživila

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Prvý nárast priemyselnej produkcie za tri mesiace prekonal prognózy ekonómov.

Luxemburg 14. decembra (TASR) - Priemyselná produkcia v eurozóne sa v októbri oživila viac, než sa očakávalo. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat a agentúra RTTNews.

Priemyselná produkcia v eurozóne sa v októbri 2015 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o 0,6 % po 0,3-% poklese v septembri, uviedol Eurostat. To bol jej prvý nárast za tri mesiace a prekonal prognózy ekonómov, ktorí počítali so zvýšením len o 0,3 %.

Priemyselná produkcia v celej Európskej únii (EÚ) v októbri medzimesačne stúpla o 0,5 % po stagnácii v septembri.

V medziročnom porovnaní sa priemyselná produkcia v eurozóne v októbri zvýšila o 1,9 % a v EÚ o 2,4 %. Ekonómovia počítali v eurozóne s nárastom o 1,4 %. Eurostat revidoval tiež tempo septembrového rastu na 1,3 % z pôvodne uvádzaných 1,7 %.

M. DRAGHI: Inflácia v eurozóne sa vráti k 2 % v strednodobom časovom horizonte

Miera inflácie v eurozóne sa vráti k cieľovej 2-% úrovni v strednodobom časovom horizonte. Vyhlásil to prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Ak ECB bude nútená zosilniť využívanie nástrojov menovej politiky, aby zabezpečila cenovú stabilitu v eurozóne, urobí to, povedal Draghi počas návštevy v Bologni.

Banka začiatkom decembra rozhodla o predĺžení tzv. kvantitatívneho uvoľňovania, teda programu nákupu aktív eurozóny, do marca 2017, aby podporila infláciu aj hospodársky rast v regióne.

Podľa prognózy expertov z ECB medziročná miera inflácie v regióne, ktorý platí eurom, dosiahne tento rok 0,1 % a v nasledujúcom roku 2016 sa zvýši na 1,6 %.

Centrálna banka si dala za cieľ dostať infláciu k svojej cieľovej úrovni 2 % v strednodobom časovom horizonte. Draghi v tejto súvislosti pripomenul, že menová politika ECB môže priniesť eurozóne cenovú stabilitu, ale nezaručí jej trvalú prosperitu. Na to je potrebné zrýchliť tempo rastu hospodárstva menovej únie.

Šéf ECB sa domnieva, že kľúčom k zrýchleniu ekonomiky sú vyššie investície. V eurozóne však ich rast brzdí pomalé zvyšovanie dopytu, vysoká úroveň súkromného dlhu a krehká dôvera súkromného sektora.

Eurozóna tak potrebuje prijať ďalšie opatrenia na podporu dopytu, zvýšenie dôvery a zníženie úrovne dlhov. A kľúčom k tomuto cieľu sú štrukturálne reformy, dodal Draghi.