Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Ekonomická situácia na Slovensku je menej mizerná ako vlani

Ilustračné foto Foto: TASR

S nezamestnanosťou na úrovni 14,3 % a infláciou vo výške 2 % dosiahlo Slovensko v 1. polroku 2013 index hospodárskej mizérie na úrovni 16,3 %, čo predstavovalo najlepší výsledok od roku 2010.

Bratislava 30. augusta (TASR) – Situácia na Slovensku bola v polroku tohto roka menej "mizerná" ako vlani. Ukázal to najnovší Index hospodárskej mizérie, ktorý pravidelne zostavuje Poštová banka na základe údajov Eurostatu o vývoji nezamestnanosti a inflácii v jednotlivých krajinách Európskej únie.

S nezamestnanosťou na úrovni 14,3 % a infláciou vo výške 2 % dosiahlo Slovensko v 1. polroku 2013 index hospodárskej mizérie na úrovni 16,3 %, čo predstavovalo najlepší výsledok od roku 2010. V porovnaní s rokom 2012 sa hodnota indexu zlepšila zásluhou pomalšieho rastu cien. Tento pokles ale brzdila vyššia miera nezamestnanosti. "Hoci tohtoročné výsledky vývoja v slovenskej ekonomike prevýšili očakávania, málokto by súčasnú hospodársku situáciu na Slovensku označil za priaznivú. Mnohí by ju charakterizovali ako ťažkú a našli by sa aj takí, ktorí by ju označili za mizernú. V porovnaní s predošlými rokmi 2011 a 2012 bola však prvá polovica roka 2013 o niečo lepšia," konštatuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Podľa indexu Poštovej banky bol "najmizernejší" život na Slovensku na prelome milénií. Ako približuje Sadovská, dvojciferné tempo cenového rastu a takmer každý piaty človek bez práce sa v roku 2000 postarali o index hospodárskej mizérie na úrovni až 31,1 %. Najlepší výsledok indexu dosiahla slovenská ekonomika v roku 2009, a to na úrovni 13,0 %. "Paradoxne to bol rok, kedy sa na Slovensku naplno začali prejavovať dopady hospodárskej krízy. Nezamestnanosť poskočila na 12,1 %, no rast cien naopak spomalil na 0,9 %. Ďalšie roky priniesli postupné zhoršovanie sa indexu, a to z dôvodu rastúcej miery nezamestnanosti a od roku 2011 ruku k dielu pridal aj rýchlejší cenový rast," vysvetľuje Sadovská.

Vyššiu úroveň hospodárskej mizérie dosiahlo po Slovensku už iba päť krajín Európskej únie. "Zatiaľ čo situácia na Slovensku sa zlepšila, až dvadsiatka krajín únie si v 1. polroku 2013 oproti roku 2012 pohoršila a vykázala vyššiu úroveň ukazovateľa. Vo väčšine ekonomík bola pritom na vine predovšetkým rastúca miera nezamestnanosti," dopĺňa Sadovská. Podľa Indexu hospodárskej mizérie sa tak v 1. polroku tohto roka žilo najhoršie Španielom, keďže index dosiahol úroveň 28,7 %. Dôvodom bola najmä vysoká miera nezamestnanosti. Horšia ekonomická situácia ako na Slovensku bola aj v Grécku, Chorvátsku, Portugalsku a na Cypre. "A práve Cyprus si v porovnaní s rokom 2012 aj najvýraznejšie pohoršil, a to až o 1,6 percentuálneho bodu. Nebyť spomalenia rastu cien, život na Cypre by bol dnes kvôli skokovitému nárastu nezamestnanosti ešte "mizernejší"," dodáva Sadovská. Najnižšiu, a teda najlepšiu hodnotu v indexe dosiahlo Nemecko a predbehlo aj susedné Rakúsko.