Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Ekonomika USA rástla v 3. štvrťroku najrýchlejšie za takmer dva roky

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters predpovedali, že ekonomika USA v 3. kvartáli vrastie o 4,3 % po tom, ako v predchádzajúcom 2. štvrťroku (apríl - jún) jej výkon stúpol o 2,1 %.

Washington 26. októbra (TASR) - Americká ekonomika rástla v 3. štvrťroku najrýchlejšie za takmer dva roky, keďže vyššie mzdy v dôsledku napätej situácie na trhu práce pomohli zvýšiť spotrebiteľské výdavky. Opäť sa tak nenaplnili varovania o recesii, ktoré sa objavujú od roku 2022. Ukázali to vo štvrtok predbežné údaje amerického ministerstva obchodu. TASR o tom informuje na základe správ AP, AFP a Reuters.

Úrad pre ekonomickú analýzu ministerstva obchodu vo svojom predbežnom odhade vo štvrtok uviedol, že sa hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov v uplynulom 3. štvrťroku 2023 zvýšil medziročne o 4,9 %, najviac od 4. štvrťroka 2021.

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters predpovedali, že ekonomika USA v 3. kvartáli vrastie o 4,3 % po tom, ako v predchádzajúcom 2. štvrťroku (apríl - jún) jej výkon stúpol o 2,1 %.

Lepší ako očakávaný výsledok odzrkadľuje okrem iných faktorov zrýchlenie spotrebiteľských výdavkov, súkromných investícií do zásob a výdavkov federálnej vlády, uviedlo ministerstvo obchodu.

Konkrétne, spotrebiteľské výdavky vzrástli za tri mesiace do konca septembra 2023 o 4 %, najviac od 4. štvrťroka 2021 (o 0,8 % v 2. štvrťroku 2023). Vývoz sa zvýšil o 6,2 % po poklese o 9,3 % v 2. štvrťroku a stúpol aj dovoz (5,7 % oproti -7,6 % v 2. kvartáli). Súkromné zásoby pridali k rastu 1,32 percentuálneho bodu. Ich príspevok k HDP bol kladný prvý raz po troch kvartáloch.

Aj investície do bývania vzrástli prvýkrát za takmer dva roky (o 3,9 % oproti -2,2 %) a tempo rastu vládnych výdavkov sa zrýchlilo na 4,6 % (z 3,3 %). Na druhej strane investície do nerezidenčných nehnuteľností sa po prvý raz za dva roky znížili (-0,1 % oproti 7,4 %).

Silný trh práce poskytuje základnú podporu výdavkom. Rast miezd sa síce spomalil, ale je o niečo rýchlejší ako inflácia, čo zvyšuje kúpnu silu domácností.

No aj keď silné tempo hospodárskeho rastu USA nie je pravdepodobne udržateľné, je dôkazom odolnosti americkej ekonomiky napriek agresívnemu zvyšovaniu úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed). V aktuálnom 4. štvrťroku by sa ekonomika mohla spomaliť v dôsledku štrajkov v amerických automobilkách a obnoveniu splátok študentských pôžičiek, ktoré zasiahne milióny Američanov.

Väčšina ekonómov však zároveň zrevidovala svoje predpovede a najnovšie verí, že Fed dokáže dosiahnuť tzv. mäkké pristátie ekonomiky. To je scenár, pri ktorom by sa mu podarilo skrotiť infláciu bez toho, aby vyvolal recesiu.