Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Slovenské elektrárne vyrobili v roku 2016 18.981 GWh elektriny

Slovenské elektrárne. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Na dodávke elektriny sa z 90 % podieľali zdroje bez emisií, najmä zásluhou jadrových a vodných elektrární (VE).

Bratislava 7. marca (TASR) - Slovenské elektrárne (SE) v roku 2016 vyrobili 18.981 gigawatthodín (GWh) elektrickej energie. Do siete dodali 17.242 GWh elektriny. Informovala o tom spoločnosť.

Na dodávke elektriny sa z 90 % podieľali zdroje bez emisií, najmä zásluhou jadrových a vodných elektrární (VE). Elektráreň Vojany (EVO) spoluspaľovaním drevnej štiepky prispela "čistou" elektrinou v objeme takmer 6 GWh. Fotovoltické elektrárne Vojany a Mochovce dodali 2 GWh. Výrobné zdroje okrem elektriny poskytovali aj podporné služby, čím významne prispeli k udržaniu stability elektrizačnej sústavy SR.

Výborný rok 2016 majú podľa SE za sebou vodné elektrárne, ktoré zaznamenali najlepší výsledok za poslednú dekádu. "V 1. polroku 2016 pritom situácia nevyzerala ružovo, keď energetikom neprialo počasie. Sucho stiahlo výrobu počas celého polroka výrazne pod historický priemer. Dlhotrvajúce októbrové dažde postupne naplnili vrcholové nádrže Liptovská Mara a Orava, a to dalo dobrý základ na dotáciu Váhu počas novembra a decembra. Celková dodávka v roku 2016 nakoniec bola na úrovni 1864 GWh," priblížili SE.

Využitie prečerpávacích vodných elektrární (PVE) na špičkovú prevádzku vlani medziročne kleslo. Podpísalo sa pod to zníženie rozdielu ceny špičky a nočných hodín. Najmä počas letných mesiacov pribúdali dni, kedy prevádzka PVE nedávala ekonomický zmysel. S nástupom jesene a zimy sa však situácia vylepšila. Celkovo vyrobili PVE 249 GWh, pričom spotreba na prečerpanie bola 334 GWh.

Atómové elektrárne Bohunice (EBO) dodali v minulom roku do siete 6718 GWh a Mochovce (EMO) 7014 GWh elektrickej energie. "Za medziročným poklesom výroby z jadra na 13.732 GWh boli hlavne plánované generálne opravy spojené s výmenou paliva, a to najmä v EBO V2, kde sa oproti plánu predĺžili práce na okruhu chladiacej vody počas spoločnej odstávky oboch blokov," zdôvodnili Slovenské elektrárne.

Elektrárne Nováky (ENO) majú podľa SE za sebou náročný rok. Výrobu po odstavení blokov 3 a 4 zabezpečovali bloky 1 a 2, ako aj prevádzka ENO A. Hlavnou výzvou sa stalo plnenie všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorý bol stanovený na dodávku 1350 GWh. Bloky 1 a 2 boli prakticky celých 12 mesiacov v skúšobnej prevádzke po tom, čo v roku 2015 absolvovali komplexnú rekonštrukciu a ekologizáciu.

"Vzhľadom na stále prebiehajúce nastavovanie spaľovacieho režimu a mlynských okruhov boli často prevádzkované na nižšom výkone, prípadne bola potrebná odstávka na vykonanie čistenia ohrievačov vzduchu. Situácia sa však počas roka postupne zlepšovala. Začiatkom novembra pre prevádzkovú skúšku suchého spôsobu odsírenia bola do prevádzky spustená náhradná spaľovacia jednotka," informovali SE o ENO. Celková dodávka elektriny z hnedého uhlia za rok 2016 dosiahla 1306 GWh.

Tepelná elektráreň Vojany podľa SE vlani "súperila" s nepriaznivým vývojom ceny elektriny na trhu. "Vhodne zvolená stratégia predaja elektriny, nákupu uhlia a predaja podporných služieb znamenala prevádzku jedného bloku prakticky počas celého roka, s výnimkou veľkonočných sviatkov a spoločnej plánovanej odstávky blokov 5 a 6. Vojany v roku 2016 dodali 431 GWh elektriny a plán splnili na 214 %," doplnili SE.

Slovenské elektrárne sú dominantným výrobcom elektriny v SR. Vlastníkom akcií SE je Slovenská republika s 34-% podielom a Slovak Power Holding (SPH) BV so 66-% podielom. V SPH má 50-% podiel Energetický a průmyslový holding (EPH) a 50-% podiel talianska energetická skupina Enel.