Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Ťažba ropy v Iráne stagnuje, no krajina nie je pripravená zmraziť ju

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ťažba sa v júni zvýšila na 3,64 milióna barelov denne z priemerného vlaňajšieho objemu 2,84 milióna barelov.

Teherán 10. septembra (TASR) - Predchádzajúci prudký rast ťažby ropy v Iráne sa v posledných troch mesiacoch zastavil, čo naznačuje problémy krajiny pri plnení plánovaného zvýšenia ťažby nad úroveň z obdobia pred sankciami. Ťažba sa v júni zvýšila na 3,64 milióna barelov denne z priemerného vlaňajšieho objemu 2,84 milióna barelov. Podľa agentúry Reuters od júna však ťažba stagnuje a v auguste dosiahla 3,63 milióna barelov denne.

Irán sa stal hlavnou prekážkou pre iniciatívu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruska zameranú na zmrazenie ťažby. Teherán začiatkom tohto roka oznámil, že v prvom rade musí obnoviť svoje trhové podiely, ktoré počas trvania sankcií stratil. Saudská Arábia ako najväčší producent v rámci OPEC však odmietla zmraziť ťažbu, ak sa k plánu nepripoja všetky krajiny, vrátane Iránu. Pre tieto nezhody snaha o dohodu v apríli vyšla naprázdno.

Rusko a Saudská Arábia v súčasnosti opäť obnovujú snahu o zmrazenie ťažby a podporenie cien ropy. Tentoraz Irán signalizoval väčšiu ochotu spolupracovať, no nikdy jasne neuviedol, že sa k zmrazeniu pripojí. Dôležitým termínom je 26. až 28. september, kedy sa členovia OPEC a ostatní významní svetoví producenti ropy stretnú v Alžíri.

Irán opakovane zdôrazňoval, že pred súhlasom so zmrazením ťažby musí dosiahnuť objem aspoň štyri milióny barelov denne. Podľa nemenovaných zdrojov z OPEC však Irán medzičasom zvýšil cieľ na 4,2 až 4,3 milióna barelov denne. A hoci Teherán nemusí tento cieľ splniť v najbližšej budúcnosti, dostáva tak do rúk žolíka v rokovaniach o budúcnosti OPEC. Mnohé bude závisieť od schopnosti Iránu prilákať veľké ropné koncerny, ktoré by mu pomohli využívať obrovské ropné náleziská.