Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Niektoré domácnosti už dostali povolenie na domáce elektrárne

Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. októbra 2014.

Bratislava 5. mája (TASR) - Od januára tohto roka sa môžu rodinné aj bytové domy jednoduchšie pripojiť k distribučnej sieti a vyrábať solárnu energiu určenú vo veľkej časti len pre spotrebu domácnosti a nie na ďalší predaj. Napriek tomu, že dotácie z fondov Európskej únie sa ešte neposkytujú, domácnostiam sa investícia oplatí, keďže na elektrine ušetria okolo 20 až 60 % z ceny, za ktorú ju dnes kupujú.

"Niektoré domácnosti túto možnosť už využili a dostali aj povolenie od Východoslovenskej distribučnej, a. s., a tiež Západoslovenskej distribučnej, a. s.," informoval Pavel Šimon zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI). "Zo zákona sa zvýhodnené podmienky vzťahujú len na domácnosť v rodinnom, ale aj bytovom dome, kde o inštalácii fotovoltickej elektrárne musia rozhodnúť vlastníci bytov."

Zariadenie na výrobu energie môže inštalovať len osoba, ktorá má na to oprávnenie vydané Ministerstvom hospodárstva (MH) SR. Zoznam osôb zverejňuje ministerstvo na svojej webovej stránke www.economy.gov.sk a mapa, na ktorej možno špecializovaných inštalatérov nájsť, je aj na webovej stránke www.sapi.sk a www.energiaweb.sk.

"Záujemcovia by sa mali obrátiť na tieto oprávnené osoby, ktoré im poradia, aký zdroj je vhodný pre ich rodinný alebo bytový dom. Malý zdroj má význam len ak domácnosť alebo bytový dom spotrebuje veľkú časť energie, pretože prebytočnú energiu nemôžu už ďalej predávať za zvýhodnenú cenu. V takom prípade, ak by žiadali o doplatok, išlo by už o podnikanie, na ktoré sa zvýhodnené podmienky pri napojení na sieť nevzťahujú," upozornil Šimon.

Cena inštalácie závisí od veľkosti objektu a najmä od výkonu elektrárne. "Celková investícia do dodávky diela do rodinných domov, v ktorých sa spotreba energie pohybuje od 2 do 3 kilowattov (kW), sa pri cene 2 eurá za jeden watt ((1000 watt = 1 kilowatt) pohybuje od 4000 do 6000 eur. Pri menšom výkone cena klesá. Návratnosť investície je od 8 do 12 rokov a životnosť solárnych elektrární je 20 rokov," dodal Šimon.

Znižovanie energetickej náročnosti domu bude možné dotovať do 5000 eur

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude môcť na znižovanie energetickej náročnosti rodinného domu poskytnúť dotáciu fyzickej osobe do 50 % z celkovej hodnoty investície, najviac však v sume 5000 eur.

Vyplýva to z návrhu zákona o energetickej efektívnosti z dielne rezortu hospodárstva, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. októbra 2014.

"MH SR bude môcť poskytnúť dotáciu na znižovanie energetickej náročnosti rodinného domu, a to zlepšovaním tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií, modernizáciou vykurovacieho systému, systému prípravy teplej vody, osvetlenia alebo inštaláciou systémov merania a riadenia," spresnilo ministerstvo v návrhu zákona.

Pre vypracovanie a implementáciu plánov udržateľnej energie vrátane aktualizácie a implementácie koncepcií rozvoja obcí v oblasti tepelnej energetiky poskytne podľa návrhu ministerstvo dotáciu v Bratislavskom kraji obci alebo vyššiemu územnému celku do 85 % z obstarávacej ceny.

Dotáciu na realizáciu programu podpory energetických auditov malých a stredných podnikov so sídlom v Bratislavskom kraji bude možné poskytnúť podnikateľskému subjektu na základe schémy minimálnej pomoci, ktorú MH SR vyhlási v Obchodnom vestníku.

Na realizáciu programu podpory zvyšovania energetickej účinnosti distribúcie tepla v Bratislavskom kraji bude potrebné schváliť a vyhlásiť v Obchodnom vestníku schému štátnej pomoci so zohľadnením predpisov vzťahujúcich sa na pravidlá poskytovania štátnej pomoci.

Zákon stanovuje povinnosti pri používaní energie a dotýka sa celého energetického rámca, teda premeny, prenosu, prepravy, distribúcie a spotreby energie. Zákon tiež upravuje pravidlá na odstránenie prekážok na trhu s energiou a na prekonanie zlyhaní trhu, ktoré bránia efektívnosti pri dodávke a využívaní energie. Návrh zákona taktiež zvyšuje informovanosť spotrebiteľa energie, aby mu umožnil mať dostatok informácií potrebných k riadeniu a úprave svojej spotreby energie.

"Pre vlastníka a správcu budovy nad 500 m2 sa ustanovujú povinnosti, ktoré sa týkajú hydraulického vyregulovania vykurovacieho systému, respektíve rozvodov teplej vody, vybavenia systému tepelných zariadení automatickou reguláciou teplonosnej látky, ako aj povinnosť poskytnúť informácie o spotrebe energie v elektronickej forme do 90 dní, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada," dodal rezort hospodárstva v návrhu zákona.