Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

EÚ dočasne povolila koordináciu výroby liekov medzi podnikmi

Výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová. Foto: TASR/AP

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová zároveň predložila usmernenia na optimalizáciu ponuky a dostupnosti liekov počas pandémie.

Brusel 8. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) zverejnila v stredu oznámenie o dočasnom právnom rámci (od 8. apríla až do odvolania), aby poskytla antitrustové poradenstvo podnikom, ktoré spolupracujú v snahe reagovať na pandémiu nového koronavírusu. Komisia vydala aj tzv. list o zlučiteľnosti k projektu spolupráce zameranému na predchádzanie nedostatku kritických liekov.

Výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže v tejto súvislosti uviedla, že EÚ musí zaistiť dostatočné zásoby kritických nemocničných liekov používaných na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. "Aby sme sa vyhli riziku, že vznikne nedostatok základných a nedostatkových výrobkov a služieb z dôvodu prudkého vzrastu dopytu v čase pandémie, potrebujeme, aby podniky spolupracovali a robili tak v súlade s európskymi pravidlami v oblasti hospodárskej súťaže," vysvetlila Vestagerová.

Dodala, že EK preto podnikom v záujme zabezpečenia dodávok urýchlene poskytne dostatočné pokyny a uistenie, aby uľahčila iniciatívy v oblasti spolupráce, ktoré podporia produkciu výrobkov s vysokým dopytom. V stredu prijatý dočasný rámec vysvetľuje, kedy a ako môžu firmy získať pokyny alebo písomné uistenie o zlučiteľnosti v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová zároveň predložila usmernenia na optimalizáciu ponuky a dostupnosti liekov počas pandémie.

EK upozornila, že nákaza novým koronavírusom vyvolala šok na strane dopytu, keď sa prerušili dodávateľské reťazce a prudko vzrástol dopyt po určitých výrobkoch a službách v sektore zdravotníctva. Hrozí nedostatok kritických zdravotníckych výrobkov, ktorý sa môže s postupujúcou pandémiou ešte zhoršiť. Týka sa to najmä liekov a zdravotníckeho vybavenia, ktoré sa používajú na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Výpadky v zásobovaní v dôsledku pandémie však môžu nastať aj v prípade iných tovarov a služieb mimo zdravotníctva.

Riešenie týchto výnimočných otrasov a predchádzanie ďalším výpadkom si vyžaduje, aby podniky konali rýchlo a zmiernili dôsledky krízy. Môže byť potrebné, aby podniky koordinovali výrobu, riadili zásoby a potenciálne aj distribúciu, aby sa všetky nesústredili na jeden alebo niekoľko liekov, kým ostatné sa budú vyrábať málo. Takáto koordinácia by bežne bola v rozpore s antitrustovými pravidlami EÚ, avšak pod tlakom pandémie môže priniesť občanom dôležité výhody.

Dočasný právny rámec má poskytnúť antitrustové usmernenie pre podniky, ktoré sú ochotné dočasne spolupracovať a koordinovať svoje činnosti s cieľom optimalizovať poskytovanie potrebných liekov.

Za posudzovanie zákonnosti svojich dohôd a postupov sú zodpovedné samotné podniky. Vzhľadom na výnimočnú situáciu však EK komunikuje so podnikmi a obchodnými združeniami, aby im pomohla pri posudzovaní zákonnosti ich plánov spolupráce a zavádzaní primeraných záruk. Vo väčšine prípadov stačí ústne usmernenie, ktoré EK už v posledných týždňoch poskytuje podnikom. Komisia je však pripravená výnimočne udeliť podnikom písomný súhlas (list o zlučiteľnosti), pokiaľ ide o konkrétne projekty spolupráce, ktoré treba urýchlene realizovať, aby bol boj proti pandémii účinný.

Komisia v stredu po prvý raz využila tento postup a vydala list o zlučiteľnosti združeniu Medicines for Europe, predtým Európskemu združeniu generických liekov (EGA). List o zlučiteľnosti sa týka projektu dobrovoľnej spolupráce medzi výrobcami farmaceutických výrobkov, členmi aj nečlenmi združenia, ktorým sa rieši nedostatok kritických liekov na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Generické farmaceutické spoločnosti vyrábajú najväčšiu časť kritických liekov, ktoré sú teraz naliehavo potrebné vo veľkom objeme.

Komisia zároveň zdôraznila, že za týchto výnimočných okolností je o to dôležitejšie, aby podniky a spotrebitelia boli chránení právom hospodárskej súťaže. Preto bude pozorne a aktívne sledovať vývoj na trhu, aby odhalila podniky, ktoré súčasnú krízu využívajú na porušovanie antitrustového práva EÚ, či už uzatváraním protikonkurenčných dohôd alebo zneužívaním svojho dominantného postavenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.

- Slovenský futbalista Róbert Boženík zostáva naďalej hráčom portugalskej Boavisty Porto. Prestup 25-ročného útočníka do amerického Real Salt Lake stroskotal na zmenených podmienkach zo strany súčasného zamestnávateľa.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.

- Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.