Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Členské štáty EÚ a europarlament sa konečne zhodli na rozpočte únie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Dnešná dohoda by mala rozviazať ruky Európskemu parlamentu, ktorý by mohol konečne schváliť očakávaný rozpočtový rámec EÚ pre obdobie 2014-2020.

Brusel 12. novembra (TASR) - Neskoro v noci z pondelka na dnes sa skončili rokovania diplomatov členských štátov EÚ s predstaviteľmi Európskeho parlamentu (EP) zamerané na doriešenie otázok okolo rozpočtu EÚ na rok 2014 a dlhodobého rozpočtového rámca únie.

Eurokomisár pre rozpočet Janusz Lewandowski po skončení rokovaní uviedol, že dohoda, ktorú sa Zmierovaciemu výboru podarilo dosiahnuť, poskytuje potrebné investičné príležitosti pre európskych podnikateľov a firmy, vedcov, mestá, regióny a študentov v čase, keď tieto investície sú veľmi potrebné.

Európski zákonodarcovia sa s predstaviteľmi národných vlád krajín EÚ stretli viackrát za účelom doriešenia rozpočtových záležitostí, pričom hlavným sporom bolo to, ako postupovať, aby sa únia začala zotavovať z hospodárskej krízy.

Dnešná dohoda by mala rozviazať ruky Európskemu parlamentu, ktorý by mohol konečne schváliť očakávaný rozpočtový rámec EÚ pre obdobie 2014-2020, s výdavkami stanovenými na 960 miliárd eur po dobu nasledujúcich siedmich rokov.

"Sme pod jasným časovým tlakom," vyhlásil Lewandowski pre médiá po 16-hodinovom kole rokovaní medzi Radou a EP. A upozornil, že nikto by nebol víťazom, ak by sa rokovania opäť presunuli. V stredu o polnoci mal vypršať čas stanovený na uzavretie dohody o rozpočte medzi oboma inštitúciami, a ak by sa tento termín nepodarilo dodržať, od januára hrozilo EÚ rozpočtové provizórium.

Dohoda predpokladá, že na rok 2014 EÚ vyčlení na výdavky 135,5 miliardy eur. Ide o kompromis, nakoľko členské štáty chceli výdavky obmedziť na 135 miliárd eur a europarlament ich zvýšiť na 136,4 miliardy eur.

Komisár Lewandowski to označil za slušný kompromis, nevylúčil však, že bude potrebných viac zdrojov na vykrytie rozpočtových dier.

Aj napriek konečnému konsenzu, štyri členské krajiny - Británia, Dánsko, Holandsko a Švédsko - sa k hlasovaniu nepripojili, nakoľko ich vlády požadovali väčšie úspory v rozpočte EÚ.

Obe strany sa tiež zhodli v tom, že vyčlenia 400,5 milióna eur, ktoré boli sľúbené Českej republike, Nemecku, Rakúsku a Rumunsku na zotavenie z júnových povodní či následkov extrémneho sucha a lesných požiarov.