Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia Ekonomika

EÚ je po kríze oslabená, potrebuje novú zmluvu medzi členmi

Tvrdí to grécky ekonóm Loukas Tsoukalis. Situáciu podľa neho zhoršuje v súčasnosti cenový vývoj, keď sa EÚ ocitla na prahu deflácie.

Viedeň/Bratislava 25. apríla (TASR) - Ekonomická kríza po roku 2009 Európsku úniu (EÚ) oslabila a rozdelila. Povedal na dvojdňovej konferencii vo Viedni, venovanej desiatemu výročiu veľkého rozšírenia EÚ, Loukas Tsoukalis, prezident think tanku Helénska nadácia pre európsku a zahraničnú politiku. "V rámci EÚ sú prehlbujúce sa deliace čiary medzi členmi a nečlenmi eurozóny. Ďalej v rámci eurozóny medzi jej severnou a južnou časťou. Kríza navyše zväčšila ekonomické rozdiely medzi regiónmi v rámci jednotlivých štátov," upozornil Tsoukalis.

Situáciu podľa neho zhoršuje v súčasnosti cenový vývoj, keď sa EÚ ocitla na prahu deflácie. Viaceré krajiny vrátane Slovenska zažívajú v súčasnosti mierny pokles spotrebiteľských cien. "Deflácia zhoršuje pozíciu krajín, ktorým kvôli kríze narástol verejný dlh. V ekonomickej teórii platí, že kým inflácia zlepšuje postavenie dlžníkov, pri deflácii je to naopak," konštatoval Tsoukalis.

Grécky ekonóm zároveň tvrdí, že je čas na prijatie novej zmluvy medzi členskými krajinami EÚ, ktorá by zlepšila jej fungovanie. "Nová zmluva by mala najmä umožniť princíp dvojrýchlostnej Európy. Tak by bolo jednoduchšie integrovať nové štáty v rámci EÚ," dodal Tsoukalis.

EÚ má v súčasnosti 28 členov. Na jej začiatku bolo Európske spoločenstvo, ktorého členmi boli Francúzsko, Nemecko, Luxembursko, Belgicko, Holandsko a Taliansko. V roku 1973 sa európska šestka rozrástla o troch nových členov - Dánsko, Írsko a Veľkú Britániu. O osem rokov neskôr - 1. januára 1981 - sa desiatym členom ES stalo Grécko. V roku 1986 ho nasledovali Portugalsko a Španielsko a v roku 1995 Fínsko, Rakúsko a Švédsko.

Od 1. mája 2004 sa k dovtedajším 15 krajinám v rámci historicky najväčšieho rozšírenia pridali Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Cyprus a Malta a 1. januára 2007 sa Rumunsko a Bulharsko stali v poradí 26. a 27. členským štátom Európskej únie. Ostatným, 28. členom EÚ, je od 1. júla 2013 Chorvátsko.

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ

Podľa Pellegriniho je nevyhnutné zabezpečiť dobré prepojenie regiónu prostredníctvom kvalitnej železničnej či diaľničnej infraštruktúry.

,aktualizované 

- Končiaci poľský prezident Andrzej Duda v utorok vyhlásil, že Iniciatívu Trojmoria odovzdáva svojim nástupcom a vyjadril dôveru, že budú pokračovať v jej posilňovaní.

- Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov. V utorok to vo videonahrávke zaslanej médiám uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý).

- Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

- Európsky policajný úrad (Europol) v utorok oznámil, že vytvára mnohonárodnú policajnú jednotku, ktorá bude bojovať s rastúcim problémom verbovania maloletých kriminálnymi organizáciami na páchanie násilných trestných činov.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR chce zaviesť povinné prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy (MŠ) postupne od štyroch rokov a následne od troch rokov.

- Svetoví lídri reagujú na víťazstvo kanadskej Liberálnej strany (LPC) premiéra Marka Carneyho v pondelňajších predčasných parlamentných voľbách.

- Kanadský premiér Mark Carney v utorok v Ottawe ohlásil víťazstvo svojej Liberálnej strany (LPC) v predčasných parlamentných voľbách.

- Rusko aj Ukrajina sa v utorok znovu navzájom obvinili z nočných leteckých útokov. Podľa ukrajinských úradov pri ruských náletoch na Dnepropetrovskú oblasť zomrelo 12-ročné dievča. Moskva informovala, že zostrelila 91 ukrajinských dronov,

- Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval. Píšu o tom britské noviny Financial Times.

- Slovenský hokejista Dalibor Dvorský sa pripojí k slovenskému tímu v príprave na majstrovstvá sveta vo Švédsku a Dánsku. Pre 19-ročného útočníka to bude prvý šampionát elitnej kategórie. O jeho účasti informoval generálny manažér slovenského tímu Miroslav Šatan.

- Štyria ľudia vo veku od štyroch do 18 rokov prišli v pondelok o život v mestečku Chatham v americkom štáte Illinois, kde auto narazilo do budovy školskej družiny YNOT After School Camp. Niekoľko ďalších zranených previezli do nemocnice.

- Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie. Druhí skončili konzervatívci (CPS) Pierra Poilievra.

- Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

- V súvislosti s masívnym výpadkom prúdu vyhlásili v pondelok v Španielsku núdzový stav. Oznámilo to tamojšie ministerstvo vnútra s tým, že tento stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú. TASR o tom informuje podľa portálu Sky News.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané pracovať na ukončení „nezmyselnej“ vojny na Ukrajine.

- Muža, ktorý na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver autom typu SUV vrazil do skupiny ľudí, v pondelok obvinili z viacnásobnej vraždy.

- Masívny výpadok prúdu, ktorý v pondelok hlásia z Portugalska i Španielska a nakrátko postihol aj časť Francúzska, mohol spôsobiť zriedkavý atmosférický jav, pričom trvať by mohol aj týždeň.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov, za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 20,5 percenta voličov.

- Masívny výpadok elektrického prúdu v Španielsku ovplyvnil dianie na tenisovom turnaji Mutua Madrid Open.

- Mohutný výbuch v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás zapríčinila nedbanlivosť a nedodržanie bezpečnostných opatrení, povedal v pondelok podľa štátnych médií minister vnútra Eskandar Mómení.