Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

EÚ umožní podnikom žiadať o zhovievavosť aj cez internet

Na archívnej snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vpravo) a predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz. Foto: TASR/AP

V praxi to znamená, že podniky alebo ich právnici už nebudú musieť prísť do priestorov eurokomisie v Bruseli, aby poskytli ústne vyhlásenia, ako to bolo doteraz.

Brusel 19. marca (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že spúšťa nový online nástroj s názvom "eLeniency" (elektronická zhovievavosť), ktorého cieľom je uľahčiť podnikom a ich právnym zástupcom predkladanie vyhlásení a dokumentov v rámci konaní o zhovievavosti a urovnaní v prípadoch kartelových dohôd, ako aj v rámci spolupráce v nekartelových prípadoch.

Komisia spresnila, že v rámci právnych konaní o zhovievavosti a urovnaní v prípadoch kartelových dohôd, ako aj konaní týkajúcich sa spolupráce v nekartelových prípadoch, podniky a ich právni zástupcovia už majú možnosť predkladať vyhlásenia a dokumenty (písomne aj ústne). Nástroj eLeniency umožní podnikom a ich právnikom v takýchto konaniach predkladať vyhlásenia a podania online, ako súčasť žiadostí o zhovievavosť, s cieľom získať oslobodenie od pokút alebo zníženie pokút — súčasť konaní o urovnaní. Vyhlásenia a podania online budú možné aj v rámci spolupráce v nekartelových prípadoch.

V praxi to znamená, že podniky alebo ich právnici už nebudú musieť prísť do priestorov eurokomisie v Bruseli, aby poskytli ústne vyhlásenia, ako to bolo doteraz.

Pokiaľ ide o žiadosti o zhovievavosť, používatelia eLeniency môžu priamo poskytnúť vyhlásenia podnikov a nahrať podporné dokumenty na vyhradený zabezpečený server EK. Nástroj eLeniency sa môže použiť aj na poskytnutie odpovedí na žiadosti o informácie v súlade s oznámením EK o zhovievavosti.

Pokiaľ ide o konania o urovnaní v prípadoch kartelov, prostredníctvom eLeniency sa môžu predkladať dokumenty, poskytovať pripomienky, alebo uskutočňovať formálne podania EK v rámci konania o urovnaní.

Nástroj eLeniency sa môže používať aj na predkladanie vyhlásení podnikov, poskytovanie pripomienok, alebo uskutočňovanie formálnych podaní eurokomisii, ak podnik spolupracuje v nekartelových prípadoch, s cieľom potvrdiť porušenie článku 101 alebo 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Komisia zdôraznila, že prístup k eLeniency je zabezpečený a obmedzený. Systém eLeniency poskytuje rovnaké záruky, pokiaľ ide o dôvernosť a právnu ochranu, aké sú poskytované v rámci tradičného postupu. Všetky údaje sa prenášajú zabezpečeným spôsobom a nedajú sa kopírovať ani vytlačiť.

Vyhlásenia podnikov v zmysle oznámenia EK o zhovievavosti, ktoré sú podané cez eLeniency, sú chránené voči použitiu v občianskych súdnych sporoch rovnako ako v prípade ústnych podaní.

Stiahnutie nástroja eLeniency je non-stop k dispozícii na webovej stránke: https://eleniency.ec.europa.eu.

Komisia pripomenula, že nástroj eLeniency je jedným z viacerých digitálnych online riešení podporovaných programom ISA2, ktoré sa budú zavádzať v rokoch 2019 a 2020, a to s cieľom uľahčiť zasielanie dôverných dokumentov, spracovávanie žiadostí o dôverné zaobchádzanie a žiadostí o informácie v rámci konaní EÚ týkajúcich sa hospodárskej súťaže. Vyvinuté riešenia umožňujú orgánom verejnej správy, podnikom a občanom v EÚ digitálne komunikovať, čo všetkým zúčastneným stranám ušetrí čas a náklady.

Použitie systému eLeniency je dobrovoľné. Podniky a ich právnici môžu aj naďalej, ak sa tak rozhodnú, predkladať vyhlásenia a podania v rámci stále platného ústneho postupu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)