Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

EÚ uvalila sankcie na šesť firiem, stavali most cez Kerčský prieliv

Na snímke 19-kilometrov dlhý most ponad Kerčský prieliv, ktorý spája juhoruský Krasnodarský kraj s polostrovom Krym. Foto: TASR/AP

Sankcie nadobúdajú platnosť dnešným dňom.

Brusel/Moskva 31. júla (TASR) - O ďalších šesť právnických osôb z Ruska rozšírila Európska únia zoznam firiem, na ktoré už uvalila sankcie v súvislosti s ruskou anexiou Krymu. Ide o firmy, ktoré sa podieľali na výstavbe mostu cez Kerčský prieliv, ktorý ako jediný spája Krymský polostrov s pevninským Ruskom.

Informácia o rozšírení sankčného zoznamu EÚ sa objavila v utorok v oficiálnom vestníku Únie.

EÚ uvalila sankcie voči Rusku v roku 2014 po tom, ako Moskva anektovala ukrajinský polostrov Krym.

Agentúra TASS vo svojej správe uviedla, že tri z firiem, ktoré sa dostali na zoznam, patria ruskému veľkopodnikateľovi Arkadijovi Rotenbergovi, zaradenému na sankčný zoznam EÚ od júla roku 2014.

Denník The Moscow Times vo svojom utorňajšom článku pripomenul, že Rotenberg je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, s ktorým vyrastali v Leningrade (Petrohrade).

Sankcie voči šestici firiem nadobúdajú platnosť dnešným dňom. Zahŕňajú zmrazenie aktív daných firiem na území členských štátov EÚ. V súčasnosti EÚ uplatňuje voči Rusku niekoľko balíkov sankcií, ktoré budú platiť do 31. januára 2019 s možnosťou ich ďalšieho predĺženia.

Tieto opatrenia boli prijaté v rámci stratégie EÚ neuznať pripojenie Krymského polostrova k Rusku. V súčasnosti sa týkajú 155 fyzických osôb a 44 organizácií.

Pripojenie Krymu k Rusku je priamym dôsledkom referenda, ktoré sa na Krymskom polostrove konalo 16. marca 2014.

Na tomto plebiscite sa podľa oficiálnych výsledkov zúčastnilo viac ako 80 percent oprávnených voličov, pričom za pripojenie polostrova k Rusku sa vyslovilo 96,7 percenta voličov Krymu a 95,6 percenta obyvateľov prístavného mesta Sevastopol.

Následne ruský prezident Vladimir Putin 18. marca 2014 podpísal dohovor o prijatí Krymskej republiky a Sevastopola medzi subjekty Ruskej federácie.

Vláda v Kyjeve i západné štáty odmietajú uznať Krym ako súčasť Ruska.