Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

EÚ varovala pred obmedzovaním slobody tlače počas koronavírusovej kríz

Na snímke vlajky Európskej únie vejú pred sídlom Európskej únie v Bruseli 16. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Svetový deň slobody tlače vyhlásený Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) si svet pripomenie v nedeľu 3. mája.

Brusel 2. mája (TASR) - Európska únia v sobotu pred nadchádzajúcim Svetovým dňom slobody tlače ostro kritizovala obmedzenia, ktoré v čase koronavírusovej krízy postihli viaceré médiá. Informovala o tom agentúra DPA.

"Je veľmi znepokojujúce, že pandémia (ochorenia) COVID-19 sa v niektorých krajinách zneužíva ako zámienka na zavádzanie neprijateľných obmedzení slobody tlače,"
uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v sobotu v mene 27 členských štátov EÚ zverejnil šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Svetový deň slobody tlače vyhlásený Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) si svet pripomenie v nedeľu 3. mája. Na obmedzenie práce novinárov upozornila v apríli aj organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), pričom kritizovala najmä Čínu, ktorá podľa nej cenzúrovala informácie o šírení nového koronavírusu ešte v počiatočnom štádiu pandémie.

Obavy z dodržiavania slobody tlače majú kritici aj čo sa týka Maďarska, kde sa v rámci boja proti pandémii COVID-19 sprísnili tresty za takzvané klamlivé správy.

Borrell zdôraznil, že aktuálna kríza ukázala, aká dôležitá je práca novinárov. V časoch neistoty je podľa neho prístup ku spoľahlivým, overeným a nezávislým informáciám nevyhnutný. "Novinári musia vedieť pracovať bez obmedzení," uvádza sa vo vyhlásení EÚ s tým, že sloboda tlače je základom demokratických spoločností.

V mnohých krajinách však napriek tomu dochádzka k reštriktívnym nariadeniam, odpájaniu prístupu na internet či k odstaveniu viacerých webových stránok, ako aj k nenávistným kampaniam, finančnému nátlaku a útokom. Mnohí reportéri sa stali obeťami šikanovania a viacerí za svoju prácu už zaplatili životom, uviedol Borrell.

EÚ podľa jeho slov pracuje na odstraňovaní následkov, ktoré má pandémia koronavírusu na zdravie ľudí, ľudské práva, spoločensko-ekonomické podmienky, ako aj na médiá. K tomu patrí podpora dôveryhodných zdrojov, vyvracanie nepravdivých informácií a mazanie nelegálnych obsahov.