Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia Ekonomika

Ministerstvo financií: Členstvo v EÚ prinieslo vyššiu životnú úroveň

Na snímke Ministerstvo financií SR. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Ak by Slovenská republika nebola dlhodobým členom únie, životná úroveň obyvateľov by bola podľa MF v súčasnosti výrazne nižšia.

Bratislava 26. apríla (TASR) - Vyššia životná úroveň, vyspelý inštitucionálny rámec, dodatočné peniaze z eurofondov, ale aj možnosť prijať euro. To všetko prinieslo Slovensku dvadsaťročné členstvo v Európskej únii (EÚ), zhodnotilo pri príležitosti nadchádzajúceho výročia Ministerstvo financií (MF) SR. Slovenská republika sa stala členom EÚ 1. mája 2004.

"Jednoduché empirické odhady ukazujú, že vďaka integrácii SR sa 10 rokov po vstupe do EÚ zvýšil reálny výkon slovenskej ekonomiky o 7,3 %. V praxi to pre ľudí znamená vyššie platy, nižšie ceny a nižšiu nezamestnanosť," uviedol pre TASR rezort financií. Integrácia v EÚ priniesla Slovensku tiež prijatie vyspelého inštitucionálneho rámca, ktorý znamená stabilné investičné prostredie pre domácich aj zahraničných investorov. "Nezanedbateľným benefitom sú pre Slovensko aj finančné transfery cez EÚ fondy," doplnil rezort.

Ak by Slovenská republika nebola dlhodobým členom únie, životná úroveň obyvateľov by bola podľa MF v súčasnosti výrazne nižšia. "Výkon slovenskej ekonomiky by bol bližšie úrovniam európskych štátov mimo EÚ, ako napríklad Srbsku, Moldavsku či Bielorusku. V týchto štátoch je dnes hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa približne polovičný oproti SR," vyčíslilo ministerstvo.

Zároveň upozornilo, že aj keď Slovensko úroveň EÚ ekonomicky stále dobieha, táto konvergencia sa spomalila. Sčasti sú za tým metodické nedostatky merania cenovej hladiny v rôznych členských krajinách, na ktoré MF už roky upozorňuje. Druhá vec sú však potrebné reformy.

"Slovensko nutne potrebuje investovať do vzdelania svojich občanov. Školstvo musí začať priťahovať nadpriemerných učiteľov, ktorí odovzdajú ďalšej generácii nadpriemerné poznatky. Zvýšením kvality výučby by sa zmiernil odchod najtalentovanejších obyvateľov do zahraničia a pridanú hodnotu by tvorili doma," podčiarkol rezort.

Pripomenul, že vstup do EÚ umožnil Slovensku prijať aj spoločnú menu euro. Členstvo v eurozóne pritom podľa MF znamenalo pre slovenskú ekonomiku ďalšiu vzpruhu, najmä na začiatku prístupového procesu. "Euro prináša benefity najmä v podobe efektívnejšieho obchodu, nižších úrokových sadzieb, ale aj stabilného investičného prostredia," vysvetlilo ministerstvo.

Na druhej strane, cenou za tieto benefity bolo vzdanie sa flexibility riadenia vlastnej menovej politiky v prípade ekonomických šokov. "Slovenská ekonomika je však z okolitých ekonomík najmenšia, takže prínosy z riadenia vlastnej politiky by boli len veľmi obmedzené," doplnil pre TASR rezort financií.

Fico sa stretol s Putinom, nesúhlasí s politikou novej železnej opony

Slovenská republika je podľa Fica pripravená naďalej udržiavať a obnovovať pamätníky a vojenské cintoríny Červenej armády na svojom území.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.