
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá uviedla, že oceliarsky priemysel bol vždy motorom európskej prosperity.
Komisia spresnila, že oceliarsky priemysel je základom európskeho hospodárstva a poskytuje vstupy pre automobilový priemysel, čisté technológie a sektor obrany. Zároveň sa toto odvetvie nachádza v kritickej dobe, čelí vysokým nákladom na energiu, nespravodlivej globálnej konkurencii a potrebe investícií na zníženie škodlivých emisií.
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá uviedla, že oceliarsky priemysel bol vždy motorom európskej prosperity a dodala, že "čistá oceľ ďalšej generácie" by mala byť vyrábaná v Európe, čo znamená, že treba pomôcť oceliarom v EÚ.
"Aby sme zabezpečili ich konkurencieschopnosť, musíme znížiť náklady na spotrebu energie a pomôcť im uviesť na trh inovatívne nízkouhlíkové technológie. Akčný plán ponúka konkrétne riešenia pre prosperujúci európsky oceliarsky priemysel," vysvetlila.
Akčný plán má zabezpečiť cenovo dostupné a bezpečné dodávky energie pre oceliarsky sektor - podporuje využívanie dohôd o nákupe energie a nabáda členské štáty, aby využívali daňovú flexibilitu a znížené sieťové tarify na zmiernenie kolísania cien elektriny. Plán podporuje zvýšené využívanie obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka.
Plán EK má zabrániť úniku uhlíka - mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM) musí zabezpečiť rovnaké podmienky pre európskych výrobcov. Má zabrániť tomu, aby priemyselné odvetvia mimo EÚ neupravovali svoje kovy na nízkouhlíkové a využívali pritom zdroje energie s vysokými emisiami.
Komisia chce prostredníctvom plánu rozšíriť a chrániť európske priemyselné kapacity, lebo globálna nadmerná výroba je vážnou hrozbou pre ziskovosť a konkurencieschopnosť tohto odvetvia. EÚ už prijala obranné opatrenia proti nekalej konkurencii v oblasti ocele, hliníka a ferozliatín, ale situácia sa stále zhoršuje. Preto EK do konca tohto roka navrhne nové dlhodobé opatrenie na účinnú ochranu oceliarskeho sektora EÚ, ktoré vývozcom zabráni v obchádzaní opatrení na ochranu obchodu.
Akčný plán podporuje tiež obehovú ekonomiku. Komisia pripomenula, že zlepšenie recyklácie je kľúčové pre zníženie emisií a spotreby energie v kovospracujúcom priemysle. EK stanoví nové ciele pre recyklovanú oceľ a hliník a zváži nové obchodné opatrenia týkajúce sa kovového šrotu, dôležitého pre dekarbonizovanú oceľ, aby zaistila jeho dostatočnú dostupnosť.
Pripravovaný zákon o urýchľovaní priemyselnej dekarbonizácie zavedie kritériá odolnosti a udržateľnosti pre európske výrobky vo verejnom obstarávaní a zvýši dopyt po nízkouhlíkových kovoch vyrobených v EÚ. Komisia prostredníctvom Výskumného fondu pre uhlie a oceľ v rokoch 2026-27 vyčlení 150 miliónov eur. Ďalších 600 miliónov eur poskytne cez program Horizont Europe.
Cieľom EK je získať 100 miliárd eur prostredníctvom Banky pre priemyselnú dekarbonizáciu, s pilotnou aukciou v hodnote jednej miliardy v roku 2025 zameranou na dekarbonizáciu a elektrifikáciu kľúčových priemyselných procesov.
Akčný plán ochráni kvalitné pracovné miesta. Oceliarsky a kovospracujúci priemysel priamo a nepriamo zamestnávajú takmer 2,6 milióna ľudí. Komisia podporí aktívnu politiku práce, rozvoja zručností a spravodlivého zamestnávania.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)