Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

Európania vlani ako najviac nebezpečné hlásili autá, hračky a elektron

Ilustračné foto Foto: TASR

Celkovo bolo prostredníctvom systému Safety Gate rozoslaných 4965 upozornení, čo ukazuje, že členské štáty v nadväznosti na ne prijímajú vlastné opatrenia.

Brusel 25. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok zverejnila svoju výročnú správu o systéme Safety Gate – systéme EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch.

V správe sa hovorí o upozorneniach, ktoré boli nahlásené v roku 2021, a o opatreniach, ktoré 30 zúčastnených členských štátov (EÚ plus Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) prijalo v nadväznosti na ne. Prvýkrát sa na prvých miestach v zozname nahlásených nebezpečných výrobkov umiestnili autá, po ktorých nasledujú hračky a elektrické prístroje. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 podstatnú časť nahlásených výrobkov tvorili ochranné prostriedky, ako napríklad rúška.

Vzhľadom na posun spotreby smerom k online nákupným platformám sa vyvíjajú nové nástroje umožňujúce lepšie chrániť spotrebiteľov nakupujúcich cez internet a odstrániť nebezpečné výrobky z trhu. Komisia v súlade s týmito cieľmi v pondelok spustila nový nástroj elektronického dohľadu nazvaný "web crawler".

Eurokomisár pre spravodlivosť a spotrebiteľov Didier Reynders v tejto súvislosti uviedol, že systém Safety Gate zohráva dôležitú úlohu pri ochrane spotrebiteľov pred nebezpečnými výrobkami a ocenil, že Únia tento systém neustále modernizuje a zdokonaľuje.

V roku 2021 si orgány krajín, ktoré sa zapájajú do siete pre bezpečnosť spotrebiteľov, vymenili prostredníctvom systému 2142 upozornení. Po prvý raz sa najviac upozornení týkalo kategórie motorových vozidiel (rôzne technické problémy), po ktorých nasledovali hračky (prítomnosť nebezpečných chemikálií a gombíkových batérií) a elektrické spotrebiče a zariadenia.

Mnoho upozornení sa týkalo ochranných prostriedkov používaných počas pandémie, pričom pozornosť sa sústreďovala najmä na ochranné rúška.

Medzi päť najčastejších rizík, ktoré boli hlásené, patrili riziko poranenia, chemické riziko, riziko požiaru, riziko zadusenia a riziko úrazu elektrickým prúdom.

Celkovo bolo prostredníctvom systému Safety Gate rozoslaných 4965 upozornení, čo ukazuje, že členské štáty v nadväznosti na ne prijímajú vlastné opatrenia.

Komisia spresnila, že nový nástroj elektronického dohľadu umožňujúci prehľadávanie obsahu na internete (web crawler) bude pomáhať vnútroštátnym orgánom pri odhaľovaní ponúk na internete týkajúcich sa nebezpečných výrobkov, ktoré boli nahlásené v systéme Safety Gate. Nástroj takéto ponuky odhalí a automaticky zostaví ich zoznam. Orgány presadzovania práva tak budú môcť nájsť poskytovateľa a nariadiť mu, aby svoju ponuku stiahol z trhu.

Vzhľadom na silné obchodné vzťahy medzi EÚ a USA a podobnosti medzi oboma trhmi eurokomisia oznámila, že na medzinárodnej úrovni začína neformálny dialóg o ochrane spotrebiteľa s Komisiou Spojených štátov pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov. Tento dialóg sa bude zaoberať rastom elektronického obchodu, rozširovaním nových technológií, globalizáciou výroby a maloobchodného predaja a špecifickými potrebami zraniteľných skupín spotrebiteľov.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)