Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia Ekonomika

Európska banka má výhrady k transakčnej dani, vyzýva na jej úpravu

Bankovky, ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Podľa ECB hrozí negatívny vplyv na európsky aj slovenský finančný systém a sťaženie prístupu k hotovosti na Slovensku.

Bratislava/Frankfurt nad Mohanom 13. novembra (TASR) - Uplatňovanie dane z finančných transakcií na Slovensku podľa aktuálne nastavených pravidiel by mohlo ovplyvniť činnosť Národnej banky Slovenska (NBS), a tým aj menovú politiku Európskej centrálnej banky (NBS). Hrozí tiež negatívny vplyv na európsky aj slovenský finančný systém a sťaženie prístupu k hotovosti na Slovensku. Konštatuje to ECB v stanovisku k zákonu o dani z finančných transakcií, ktoré vydala pred niekoľkými dňami. Nová daň sa má vyberať od apríla budúceho roka.

Vzhľadom na nejasné znenie právnej normy ECB predpokladá, že sa táto daň vzťahuje aj na NBS, ktorá môže využívať len niektoré výnimky uvedené v zákone. Uloženie dane na operácie menovej politiky, devízové operácie, operácie v oblasti správy devízových rezerv a týkajúce sa vydávania hotovosti by pritom podľa ECB bolo nezlučiteľné s funkčnou nezávislosťou Eurosystému, a teda neoprávnené.

"Vzhľadom na nejasný a rozporuplný rozsah a znenie oslobodení od dane, ktoré sa do určitej miery vzťahujú na NBS v súvislosti s operáciami Eurosystému, a tiež vzhľadom na potrebu chrániť finančnú nezávislosť NBS, ECB vyzýva slovenské orgány, aby zvážili udelenie všeobecného oslobodenia NBS od dane," uviedla centrálna banka v stanovisku.

ECB vymenovala viacero spôsobov, ako môže transakčná daň negatívne ovplyvniť jej menovú politiku. Zdanenie by mohlo znížiť atraktívnosť vkladov bánk splatných na požiadanie v NBS, čo by malo rovnaký efekt ako zvýšenie sadzby ECB. Uloženie vyššej dane na vydávanie bankoviek ako na digitálne rezervy by zase narušilo cenu peňazí centrálnej banky. Daň môže mať podľa ECB škodlivý vplyv na likviditu na finančnom trhu, ktorá je dôležitá na účinné vykonávanie menovej politiky. Zvýšenie nákladov bánk na financovanie by mohlo nepriaznivo ovplyvniť poskytovanie úverov na Slovensku.

Poskytovatelia platobných služieb budú tiež musieť v súvislosti so zavedením novej dane upraviť svoje systémy. Zvýšené prevádzkové náklady sa následne môžu podľa ECB preniesť na klientov. To môže mať za následok zvýšenie ceny a oslabenie dopytu po platobných službách na Slovensku, ako aj čiastočné odklonenie hospodárskych a finančných aktivít do iných členských štátov. "Vzhľadom na možný vplyv dane na objem finančných transakcií a dopyt po platobných službách odporúča ECB slovenskému zákonodarcovi, aby vykonal komplexné posúdenie vplyvu s cieľom identifikovať potenciálne negatívne dôsledky dane na slovenský finančný systém a hospodárstvo ako celok," vyzvala centrálna banka.

Zároveň pripomenula, že kým operácie uskutočňované platobnými kartami sú od transakčnej dane oslobodené, táto daň zavádza dodatočné náklady na používanie hotovosti. Znamená to obmedzenie prístupu k hotovosti, ktoré oslabuje účinnosť postavenia eurobankoviek ako zákonného platidla. "ECB preto odporúča, aby sa daň prehodnotila. ECB je neutrálna, pokiaľ ide o hotovostné a elektronické platobné prostriedky, čo znamená, že neuprednostňuje jeden nástroj pred iným," zdôraznila vo svojom stanovisku. Vnútroštátne opatrenia by podľa nej nemali v praxi spôsobovať, že používanie eurobankoviek je drahšie ako elektronické spôsoby platby.

Európska centrálna banka upozornila tiež na to, že nebol vytvorený primeraný čas na posúdenie návrhu zákona a následné zohľadnenie jej stanoviska slovenskými orgánmi ešte pred schválením právnej normy. ECB prijala žiadosť Ministerstva financií (MF) SR o stanovisko k návrhu zákona o dani z finančných transakcií 25. septembra a Národná rada (NR) SR ho schválila už 3. októbra tohto roka.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Dokedy budú trvať nočné mrazy?

Priemerné denné teploty aj na juhu Slovenska dosahovali uplynulý týždeň len okolo 10 °C, čo je na úrovni prvej polovice apríla.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla premiérovi SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

- Pápež Lev XIV., ktorý bol vo štvrtok v konkláve zvolený za hlavu katolíckej cirkvi, odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu, informovala agentúra AFP, píše TASR.