Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. február 2025Meniny má Ida a Liana
< sekcia Ekonomika

Európska komisia predstavila kompas pre konkurencieschopnosť EÚ

Na snímke budova Európskej komisie v Bruseli. Foto: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Kompas navrhnutý EK popri transformačných pilieroch predkladá aj päť horizontálnych faktorov umožňujúcich zvýšiť konkurencieschopnosť vo všetkých sektoroch.

Brusel 29. januára (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu predstavila Kompas EÚ na opätovné získanie konkurencieschopnosti a zabezpečenie udržateľnosti. Ide o prvú veľkú iniciatívu v tejto oblasti, informuje spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že kompas má vytýčiť cestu na to, aby sa EÚ stala miestom, kde sa vyrábajú a uvádzajú na trh budúce čisté technológie, služby a produkty, ktoré pomôžu Európe stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom.

Kompas je reakciou na to, že počas posledných dvoch desaťročí EÚ neudržala krok s veľkými ekonomikami sveta. Podľa eurokomisie však EÚ má všetko potrebné na zvrátenie tohto trendu vďaka svojej vzdelanej pracovnej sile, kapitálu, úsporám, jednotnému trhu a jedinečnej sociálnej infraštruktúre za predpokladu, že bude riešiť existujúce prekážky a štrukturálne nedostatky.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá uviedla, že Európa má na to, aby uspela v týchto pretekoch.

"Musíme odstrániť svoje slabiny, aby sme znovu získali konkurencieschopnosť," uviedla šéfka EK a vyjadrila nádej, že kompas pre konkurencieschopnosť premení odporúčania správy Maria Draghiho do cestovnej mapy. "Máme plán a politickú vôľu. Na čom teraz záleží, je rýchlosť a jednota. Svet na nás nepočká. Na tom sa zhodujú všetky členské štáty a tento konsenzus musíme pretaviť do činov," odkázala.

Draghiho správa identifikovala tri transformačné piliere na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ: odstránenie medzier v oblasti inovácií, kde EÚ musí znovu naštartovať svoj inovačný motor; spoločný plán dekarbonizácie a konkurencieschopnosti a do tretice zníženie nadmerných závislostí od iných krajín a zvýšenie ekonomickej bezpečnosti, čo znamená ďalej diverzifikovať dodávateľské reťazce a budovať efektívne partnerstvá.

Kompas navrhnutý EK popri transformačných pilieroch predkladá aj päť horizontálnych faktorov umožňujúcich zvýšiť konkurencieschopnosť vo všetkých sektoroch.

Prvým je zjednodušenie, čiže snaha drasticky znížiť regulačnú a administratívnu záťaž, účinné postupy pre prístup k fondom EÚ a jednoduchšie, rýchlejšie a ľahšie administratívne rozhodnutia na úrovni Únie.

Druhým faktorom je znižovanie prekážok na jednotnom trhu a urýchlenie procesov stanovovania noriem, najmä pre malé a stredné podniky a start-upy.

Tretí faktor znamená financovanie konkurencieschopnosti, lebo EÚ chýba efektívny kapitálový trh, ktorý premieňa úspory na investície. Komisia pripraví plán Európskej únie úspor a investícií a nové zameranie rozpočtu EÚ zjednoduší prístup k eurofondom.

Štvrtý bod je podpora zručností a kvalitných pracovných miest, kde zámer je zabezpečiť súlad medzi zručnosťami a požiadavkami trhu práce.

Piaty faktor znamená lepšiu koordináciu politík na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni, pričom EK zavedie nástroj na koordináciu konkurencieschopnosti, ktorý bude v spolupráci s členskými štátmi zabezpečovať implementáciu spoločných cieľov únijnej politiky na úrovni EÚ a vnútroštátnej úrovni, identifikovať cezhraničné projekty európskeho záujmu a presadzovať súvisiace reformy a investície.

V nasledujúcom viacročnom finančnom rámci (od roku 2028) Fond pre konkurencieschopnosť nahradí viaceré existujúce finančné nástroje EÚ a poskytne finančnú podporu na implementáciu činnosti v rámci nástroja na koordináciu konkurencieschopnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Prezident: Udržateľné riešenie vojny na Ukrajine je nemožné bez Európy

Pellegrini sa počas záverečného dňa 61. ročníka MSC stretol s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom aj zástupcami spoločnosti Meta.

,aktualizované 

- Okolie Neapolu zasiahla v nedeľu séria slabších avšak citeľných zemetrasení. Najsilnejší z otrasov mal magnitúdu 3,9, informuje agentúra DPA na základe údajov talianskeho Národného ústavu geológie a vulkanológie (INGV).

- Najmenej osem obetí si vyžiadali záplavy na stredovýchode Spojených štátov, ktoré vyvolali prívalové dažde. Sever USA zasa sužujú silné mrazy a v niektorých regiónoch juhovýchodných štátov vydali miestne úrady výstrahy pred tornádami.

- Rozhovory o druhej fáze dohody o prímerí v Pásme Gaze a výmene izraelských rukojemníkov za uväznených Palestínčanov budú pokračovať nasledujúci týždeň na utajovanom mieste.

- Futbalisti TSG 1899 Hoffenheim získali v 21. kole Bundesligy cenné tri body v boji o zotrvanie medzi nemeckou elitou, na trávniku Werderu Brémy vyhrali 3:1. V neúplnej tabuľke zostali s 21 bodmi na 15. mieste, čím by sa vyhli na konci sezóny baráži.

- Desaťtisíce ľudí protestovali v Berlíne proti krajnej pravici. Organizátori odhadli účasť na 38.000, kým podľa polície na protest na námestí Bebelplatz prišlo okolo 30.000 ľudí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Policajti z Dolného Kubína žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 16-ročnom Rolandovi Mistríkovi prechodne žijúcom v Dolnom Kubíne. Nezvestný je od soboty (15. 2.). Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- V dôsledku dronového útoku ruských síl zostalo viac ako 100.000 ľudí v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny bez kúrenia. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý obvinil Kremeľ, že útok na tamojšiu tepelnú elektráreň bol úmyselný.

- Jedenásť profesionálnych hasičov zo Žiliny a Rajca s piatimi kusmi techniky zasahovalo v nedeľu predpoludním pri požiari strechy rodinného domu v obci Poluvsie v Žilinskom okrese.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili do 2. kola štvorhry na turnaji WTA v Dubaji. Šiestu nasadenú taiwansko-ruskú dvojicu Chao-Čchi Čchan, Veronika Kudermetovová zdolali 6:4, 6:2.

- Na Martinských holiach zomrel v nedeľu po kolapse 48-ročný slovenský turista. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- V noci na nedeľu namerali v Oravskej Polhore mínus 17 stupňov Celzia V ďalších dňoch nočné mrazy v priemere zosilnejú. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

- Ruská exilová opozičná aktivistka Julija Navaľná vyzvala v nedeľu svojich priaznivcov, aby bojovali za slobodné Rusko. Vyjadrila sa tak pri príležitosti prvého výročia smrti svojho manžela a lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

- V obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota bolo nájdené telo 16-ročného mladíka so strelným poranením hlavy bez známok života.

- Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon, napísal americký prezident Donald Trump na platforme X odkazujúc na citát francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte.

- Najviac zarábajú na Slovensku zamestnanci súkromných zahraničných firiem, a to v priemere 1900 eur mesačne v hrubom.

- Policajná naháňačka, ku ktorej došlo v českom meste Kralupy nad Vltavou, sa skončila tragicky. Zahynul pri nej celoštátne hľadaný muž, informuje TASR podľa správy servera novinky.cz.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio pricestoval do Izraela, čím začal svoje plánované blízkovýchodné turné.

- Stovky ľudí sa zišli na pokojnej demonštrácii v čase konania Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) v metropole nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

- Britský premiér Keir Starmer uviedol, že Európa sa musí chopiť "väčšej úlohy" v rámci NATO a spolupracovať s USA na "zaistení budúcnosti Ukrajiny".