Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Európsky parlament privítal Šefčovičov návrh energetickej únie

Európsky parlament Foto: TASR/AP

Európa naliehavo potrebuje zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť, tvrdí predseda Európskeho parlamentu.

Brusel 25. februára (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes poobede diskutoval o európskej energetickej únii, ktorej priority a ciele poslancom europarlamentu predstavil podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Predseda EP Martin Schulz v správe pre médiá upozornil, že energia bola centrálnym dôvodom založenia spoločenstva uhlia a ocele v 50. rokoch 20. storočia a teraz, v dôsledku krízy, by mala znovu dať podnet na tvorbu silnejšej Európy.

"Päť dimenzií a 15 činností, ktoré boli dnes predstavené v Európskom parlamente, sa dotýka problematiky, s ktorou EÚ zápasí už veľa rokov. Nadišla tá správna chvíľa, aby sme spolupracovali na európskej, národnej, regionálnej a miestnej úrovni, aby sa energetická únia stala realitou," uviedol Schulz po Šefčovičovom vystúpení na pôde europarlamentu.

Schulz pripomenul, že Európa naliehavo potrebuje zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť, zaistiť diverzifikáciu zdrojov a musí zjednotiť roztrieštený trh s energiou a zároveň sa dôraznejšie presadzovať na rokovaniach v oblasti energetiky a obchodu s tretími krajinami. Pre EÚ to podľa neho dáva zmysel z politického, bezpečnostného aj ekonomického hľadiska.

Predseda EP dodal, že európski zákonodarcovia podrobne preskúmajú návrhy Európskej komisie o energetickej únii, v prípade potreby ponúknu zlepšenia a budú sa snažiť premeniť tento návrh na legislatívny dokument.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) v tejto súvislosti uviedol, že stratégia, za realizáciu ktorej je zodpovedný Šefčovič, vyvolala pozitívne reakcie zo strany európskych zákonodarcov.

"Energetická únia je konceptom, ktorý plne podporujem a myslím si, že bude mať pozitívny dopad naprieč celou úniou. V prípade Slovenska môže prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti," konštatoval Kukan. Dnes je podľa jeho slov energetická bezpečnosť aktuálnym európskym problémom v spojitosti s krízou na Ukrajine a s ňou súvisiacou politikou Ruskej federácie.

Kukan ocenil, že energetická únia, tak ako ju predstavil Šefčovič, by mala predstavovať piatu slobodu EÚ, čiže slobodný tok energií, čo posilní a rozvinie vnútorný trh. Slovenský europoslanec vyjadril nádej, že tento projekt už v najbližších mesiacoch povedie k intenzívnejšej spolupráci všetkých 28 členov EÚ.