Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Najväčšou výzvou pre eurozónu je vznik bankovej únie

Z tlačovej konference po rokovaní Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) 2. mája 2013 v Bratislave. Na snímke prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi podpisuje novú päťeurovú bankovku, ktorá platí v eurozóne oddnes, 2. mája. Vľavo guvernér NBS Jozef Makúch. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Potrebu zlepšenia fungovania eurozóny vyzdvihol aj člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch.

Bratislava 3. mája (TASR) - Najvýznamnejšou výzvou, ktorá momentálne stojí pred eurozónou, sú práce na vytvorení bankovej únie. Zhodli sa na tom viacerí účastníci dnešnej konferencie venovanej 20 rokom ekonomickej transformácie, zorganizovanej v Bratislave Národnou bankou Slovenska (NBS).

Guvernér slovenskej centrálnej banky Jozef Makúch pripomenul, že SR sa rozhodla prijať euro dobrovoľne v čase, ktorý sme považovali za optimálny a s presvedčením o výhodách vyplývajúcich z členstva v menovej únii. Zároveň však pripustil, že súčasná eurozóna už nie je rovnaká ako tá, do ktorej sme vstúpili v roku 2009.

"Našou najväčšou výzvou je vytvorenie bankovej únie," avizoval Makúch. Okrem toho však Európu čakajú aj ďalšie úlohy, ku ktorým zaradil reformy na naštartovanie hospodárskeho rastu a zabezpečenie finančnej stability. Pri všetkých týchto zmenách môžu byť podľa neho užitočné práve skúsenosti tranzitívnych krajín akou je aj Slovensko.

Potrebu zlepšenia fungovania eurozóny vyzdvihol aj člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch. "ECB je pripravená a začala už pracovať na vytvorení bankovej únie, predovšetkým na tom, čo je našou priamou úlohou, a to jednotný bankový dohľad," zdôraznil. Táto snaha však podľa neho neuspeje, pokiaľ bankový dohľad nebude doplnený ďalšími krokmi, napríklad spoločným rezolučným mechanizmom na riešenie situácie problematických európskych bánk.

Z pohľadu ECB je Slovensko podľa Merscha jednou z tých členských krajín eurozóny, ktoré prispeli k zlepšeniu jej menovej politiky. Aj na príklade SR, ktorá prijala euro tesne pred vznikom finančnej a hospodárskej krízy pritom poukázal, že byť súčasťou menovej únie bez neustáleho pohybu menového kurzu nie je rizikom, ale skôr ochranou pred hrozbami z okolitého sveta.