Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Situácia v európskom bankovom sektore sa zlepšuje

Eurozóna Foto: TASR/AP

Lídri Európskej únie sa na summite koncom minulého roka dohodli na mechanizme pre likvidáciu nesolventných bánk aj na vytvorení fondu, do ktorého by banky mali vložiť 55 miliárd eur.

Davos 26. januára (TASR) - Situácia v európskom bankovom sektore sa zlepšuje, ale niektoré riziká pretrvávajú. Objem firemných úverov a hypoték je stále veľmi nízky. Vyhlásil lord Adair Turner, bývalý šéf britského úradu pre dohľad nad finančnými službami v sobotu (25. 1.) vo svojom prejave na záver Svetového obchodného fóra v Davose. Informoval o tom dnes britský portál BBC.

Pripomenul zároveň, že by bolo chybou domnievať sa, že tok úverov "zázračne ožije". S jeho názorom sa zhodujú mnohí európski bankári. Anshu Jain, jeden zo šéfov nemeckej Deutsche Bank v tejto súvislosti skonštatoval, že aj keď sú európske banky už na tom oveľa lepšie, tok úverov sa stále nevrátil k predkrízovej úrovni.

"Medzibankové pôžičky sa ešte nevrátili k normálu," vyhlásil.

Lord Turner zároveň vyzval na zmenu pravidiel v riadení európskych bánk. Podľa neho sa eurozóna musí posunúť smerom k tesnejšej integrácii, aby mohla lepšie fungovať. Ako príklad uviedol jednotný bankový trh v Spojených štátoch.

Ale nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rámci diskusie namietol, že Európsku únia je iná ako USA. A dodal, že eurozóna musí vyriešiť problémy svojho bankového sektora sprísnením fiškálnej disciplíny a bankovými reformami.

Mnohí odborníci eurozóne vyčítajú, že záťažové testy pre banky nie sú dostatočne prísne na to, aby odhalili všetky problémy. Šéf Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny) Jeroen Dijsselbloem však verí, že nové záťažové testy, ktoré sa uskutočnia tento rok, odhalia všetky slabiny finančných ústavov.

Lídri Európskej únie sa na summite koncom minulého roka dohodli na mechanizme pre likvidáciu nesolventných bánk aj na vytvorení fondu, do ktorého by banky mali v priebehu desiatich rokov vložiť 55 miliárd eur. Z fondu by sa v budúcnosti platili náklady na likvidáciu bánk. Táto dohoda je dôležitým krokom na ceste k vytvoreniu bankovej únie v Európe. Niektorí experti sa ale domnievajú, že táto suma by v prípade globálnej krízy nemusela stačiť. Aj Schäuble podľa vlastných slov podporuje zvýšenie financií vo fonde. Brusel preto nevylučuje, že svoj pôvodný plán upraví.