Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Nových exekúcií v Česku pribúda po státisícoch

Foto: TASR/AP

Navyše, veľmi rýchlo rastie počet ľudí, na ktorých je vypísaných viacero exekúcií. Takmer polovica dlžníkov má štyri a viac exekúcií. Výnimkou nie sú ani ľudia, ktorí majú viac než 10 exekúcií.

Praha 1. apríla (TASR) - Exekútori spustili minulý rok 680.000 nových exekúcií. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles približne o desatinu. Týmto údajom sa ale dobré správy končia. Celkový počet rozpracovaných prípadov sa neustále zvyšuje a dosahuje už takmer 4,7 milióna. To je o tretinu viac než v roku 2013. A situácia sa bude pravdepodobne ďalej zhoršovať.

Samotní exekútori totiž priznávajú, že sa im darí vymáhať stále menej exekúcií. "Čaká sa od nás, že dlh vymôžeme v priebehu šiestich mesiacov. To je úplne nerealistické. Ak je napríklad exekučné konanie vedené formou zrážky zo mzdy, môže trvať aj niekoľko rokov," povedala prezidentka Exekútorskej komory Pavla Fučíková.

Navyše, veľmi rýchlo rastie počet ľudí, na ktorých je vypísaných viacero exekúcií. Takmer polovica dlžníkov má štyri a viac exekúcií. Výnimkou nie sú ani ľudia, ktorí majú viac než 10 exekúcií. To sú podľa exekútorov dlhy, ktoré sa v rozumnom čase vymôcť prakticky nedajú. Aspoň jednu exekúciu má na krku každý dvanásty Čech.

Čiastočne by mohol pomôcť nový zákon o spotrebiteľskom úvere, ktorý platí od decembra minulého roka. Poskytovatelia pôžičiek si majú klientov dôkladne preveriť a ak sa ukáže, že nebudú v budúcnosti schopní splácať, nemali by im úver vôbec poskytnúť. Ak ho predsa len poskytnú, súd môže nakoniec pôžičku vyhlásiť za neplatnú.

Česká vláda chce pomôcť aj ľuďom, ktorí už problémy s nesplácanými dlhmi majú. "Novela insolvenčného zákona by mala pomôcť práve tým, ktorí v súčasnom systéme nemajú šancu sa oddlžiť. Nejde o žiadnu dlhovú amnestiu, ale o to, aby dlžník počas siedmich rokov poctivo splácal všetko, čo môže," povedal minister spravodlivosti Robert Pelikán.

Zmiernenie pravidiel pre osobné bankroty - novela posúva súčasnú vstupnú podmienku, podľa ktorej musí byť dlžník schopný uhradiť v období piatich rokov 30 % svojich dlhov - ale kritizujú veritelia, opozícia aj niektorí exekútori. Ako uviedol viceprezident Exekútorskej komory Vladimír Plášil, "inštitút oddlženia je vlastne odkazom dlžníkom: Neplaťte. Dáte iba časť a ono to nejako dopadne".