Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Exekutíva EÚ navrhla podpísanie a uzavretie obchodnej dohody s Kanadou

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou je podľa Junckera najlepšia a najpokrokovejšia obchodná dohoda. Želá si, aby vstúpila do platnosti čo najskôr.

Brusel 5. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oficiálne navrhla Rade EÚ (členské štáty), aby podpísala a uzavrela dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou, známou ako Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA). Predseda EK Jean-Claude Juncker uviedol, že CETA by mohla byť podpísaná počas summitu EÚ-Kanada, ktorý sa uskutoční v októbri.

Podľa exekutívy EÚ je obchodná dohoda s Kanadou nastavená tak, aby z nej profitovali obyčajní ľudia aj firmy, malé aj veľké podniky, v celej Európe, a to už od prvého dňa jej vykonávania. "Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou je naša najlepšia a najpokrokovejšia obchodná dohoda a želám si, aby vstúpila do platnosti čo najskôr," uviedol Juncker v správe pre médiá.

Podľa jeho slov CETA poskytuje nové príležitosti pre európske spoločnosti a zároveň neohrozuje vysoké spotrebiteľské štandardy platné v EÚ. Dodal, že nastal čas konať a prijať dohodu, ináč bude v stávke "dôveryhodnosť obchodnej politiky EÚ".

Eurokomisárka zodpovedná za obchodnú politiku EÚ Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti pripomenula, že dosiahnutá dohoda s Kanadou je "míľnikom európskej obchodnej politiky".

"Je to najambicióznejšia obchodná dohoda, akú kedy EÚ uzavrela. Prehĺbi naše dlhoročné vzťahy s Kanadou, pomôže vytvárať rast a zamestnanosť, zatiaľ čo naplno zachová európske vysoké štandardy v oblastiach, ako je bezpečnosť potravín, ochrana životného prostredia či zamestnanecké práva," skonštatovala eurokomisárka. Vyjadrila nádej, že členské štáty EÚ túto dohodu čo najskôr podpíšu, lebo "je to dohoda, ktorú Európa potrebuje".

Stanovisko Rady EÚ bude v tejto záležitosti koordinovať prebiehajúce slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, ktorého prioritou je uzatvorenie tejto dohody. Musí však prihliadať aj na skutočnosť, že Súdny dvor EÚ v Luxemburgu skúma a v blízkej budúcnosti sa musí právne vyjadriť, do čej kompetencie patrí uzatváranie podobných obchodných zmlúv.

MALMSTRÖMOVÁ: Obchodnú dohodu s Kanadou musia odobriť aj národné parlamenty

Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA) dostala so súhlasom Európskej komisie (EK) podobu takzvanej "zmiešanej dohody", čo znamená, že musí mať súhlas národných parlamentov členských krajín EÚ. Uviedla dnes počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Komisia dnes oficiálne navrhla Rade EÚ (členské štáty), aby po piatich rokoch rokovaní podpísala a uzavrela Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou. Predseda EK Jean-Claude Juncker si želá, aby CETA mohla byť podpísaná počas summitu EÚ-Kanada, ktorý sa uskutoční v októbri. Ako však upozornila tlačová agentúra Belga, podpis dohody môžu zablokovať národné parlamenty.

Malmströmová pred europoslancami uviedla, že z právneho hľadiska ide o "európsku dohodu", v kompetencii EÚ, avšak Európska komisia sa rozhodla CETA navrhnúť ako "zmiešanú dohodu". Znamená to, že táto medzinárodná dohoda musí byť uzavretá komisiou, ktorá o nej viedla rokovania, a tiež členskými štátmi. Súhlas musia poskytnúť národné parlamenty krajín EÚ, ako aj Európsky parlament.

Juncker minulý týždeň navrhol, aby na prijatie CETA nebol potrebný súhlas národných parlamentov, jeho postoj bol však vystavený kritike, keď protestovalo najmä Nemecko a Francúzsko. Belga pripomenula, že postoj väčšiny národných parlamentov k odobreniu CETA je skôr negatívny ako pozitívny.

Zmiešaná dohoda, čiže súhlas zo strany národných parlamentov, dáva možnosť Rumunsku a Bulharsku túto dohodu politicky zablokovať v snahe vyriešiť vzájomné spory s Kanadou ohľadom režimu víz pre ich občanov. Obe balkánske krajiny sa sťažujú, že Kanada voči nim uplatňuje iný vízový režim ako voči zvyšku EÚ.

Proces finalizácie rokovaní a získanie dostatočného súhlasu pre CETA je dôležitý pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Slovensko na čele EÚ chce túto dohodu presadiť. Ministerstvo hospodárstva SR potvrdilo, že v oblasti spoločnej obchodnej politiky prioritami slovenského predsedníctva v Rade EÚ bude ukončenie schvaľovacích procesov a príprava na podpis CETA, rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA (TTIP), ako aj diskusia o udelení štatútu trhovej ekonomiky Číne.