Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Eximbanka predstavila stratégiu na pomoc exportu a efektivitu procesov

Budova Eximbanky na Grösslingovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Funtál

Prostredníctvom novej stratégie chce inštitúcia reagovať na aktuálne trhové podmienky a geopolitickú situáciu.

Bratislava 3. októbra (TASR) – Hlavnou prioritou Exportno-importnej banky (Eximbanka) SR v nasledujúcom období je transformácia na modernú, flexibilnú, agilnú a proklientsky orientovanú inštitúciu, s primárnym cieľom podpory slovenských exportérov. Vyplýva to z novej stratégie tejto štátnej finančnej inštitúcia na roky 2022 – 2026.

Medzi ďalšie priority patria aj rozšírenie teritoriálnej podpory exportu, zmena produktového portfólia, konsolidácia a zefektívňovanie interných procesov banky, efektívna a rýchla alokácia zdrojov z programov EÚ, ako aj podpora zelených a udržateľných projektov a projektov s nižšou energetickou náročnosťou.

"Eximbanka SR v súčasnosti prechádza procesom zefektívnenia organizačnej štruktúry a optimalizácie jej vnútorných procesov. Očakávaným výsledkom zmien je aktívnejšia pozícia na trhu, profesionálnejšie a efektívnejšie výstupy našej organizácie s cieľom naplnenia našej misie: podporovať slovenských exportérov a byť pre nich spoľahlivým partnerom," uviedla predsedníčka Rady banky a generálna riaditeľka Eximbanky SR Zuzana Kalivodová.

Prostredníctvom novej stratégie chce inštitúcia reagovať na aktuálne trhové podmienky a geopolitickú situáciu. Stratégia sa opiera o štyri základné piliere: jednoduchosť, flexibilita, jedinečnosť a partnerstvo. Najbližšie obdobie bude s veľkou pravdepodobnosťou sprevádzané udalosťami spôsobenými otvoreným konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou naprieč všetkými odvetviami. Práve v týchto časoch je podľa Eximbanky SR potrebné aktívne zvyšovať konkurencieschopnosť slovenských firiem prostredníctvom adekvátnych nástrojov a flexibilnej adaptácie produktovej štruktúry v prospech ich potrieb.

Medzi ďalšie kroky k podpore udržateľnosti patrí podľa Eximbanky SR aj vstup na nové teritóriá mimo trhov EÚ, diverzifikácia produktového portfólia a zodpovedné riadenie rizika, podpora klimaticky udržateľného rozvoja priemyslu, ako aj zefektívňovanie interných procesov s cieľom ďalšej optimalizácie.