Export rakúskych vín v roku 2024 mierne klesol
TASR, 24. marca 2025 11:10


Priemerná cena za exportované rakúske víno klesla o približne 20 centov na 3,60 eura za liter. Od posledného predchádzajúceho poklesu v roku 2015 hodnota vývozu vzrástla o takmer 90 miliónov eur, uviedlo v pondelok záujmové združenie rakúskych vinárov Österreich Wein Marketing (ÖWM). Pokles v predchádzajúcom roku organizácia pripisuje zložitej globálnej hospodárskej situácii.
V Nemecku sa hodnota vývozu znížila o 13,6 % na 98,8 milióna eur. Napriek tomu krajina zostala najdôležitejším odbytovým trhom rakúskych vinárov, na ktorý pripadlo 60,2 % všetkých exportovaných vín a 42,3 % hodnoty vývozu. Nárast vývozu zaznamenali rakúski vinári napríklad v Spojených štátoch, Kanade, Nórsku, Švédsku a Fínsku.
Najnovšie články v rubrike
Rast inflácie v Poľsku sa v marci zrýchlil
Podľa rýchleho odhadu GUS sa index spotrebiteľských cien v susednej krajine v marci 2025 zvýšil medziročne o 4,9 % po náraste o 4,7 % vo februári.

Lagardová: Európa musí mať väčšiu kontrolu nad svojou budúcnosťou
Po tom, ako už uvalil na dovoz ocele a hliníka plošné clá a ďalšie zaviedol voči Číne, plánuje Trump oznámiť voči obchodným partnerom recipročné a sektorové clá.

Trump podľa médií zvažuje vyššie clá pre viac krajín
Trumpovi poradcovia uvažujú o zavedení globálnych ciel až do výšky 20 %, ktoré by mohli zasiahnuť všetkých obchodných partnerov USA.
