Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Farmári a predstavitelia strán podpísali memorandum

Protestujúci farmári zvolali okrúhly stôl 22. júna 2018 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Pozvané boli koaličné, opozičné a mimoparlamentné strany, okrem ĽSNS. Na snímke vľavo jeden z organizátorov protestu Patrik Magduško a vpravo opoziční poslanci sprava Igor Matovič, Veronika Remišová (obaja OĽaNO) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Foto: TASR Martin Baumann

Zástupcovia koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sa na rokovaní nezúčastnili.

Bratislava 22. júna (TASR) - Memorandum o reforme poľnohospodárstva podpísali v piatok predstavitelia strán SaS, OĽaNO, Sme rodina, Spolu - občianska demokracia, Progresívne Slovensko, SMK-MKP a KDH na znak sympatie so zástupcami nespokojných farmárov na bratislavskom Tyršovom nábreží. Stalo sa tak po približne hodinovej diskusii. Dokument teda podporili parlamentné aj mimoparlamentné subjekty.

Zástupcovia koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sa na rokovaní nezúčastnili. Predstaviteľ farmárov Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov povedal, že mu ju ľúto, že koaličné strany neprišli.

Najsilnejšia koaličná strana však tvrdí, že nebola oslovená. "Strana Smer-sociálna demokracia neeviduje zo strany farmárov žiadnu oficiálnu požiadavku na stretnutie, ktorého výsledkom mal byť podpis memoranda," uviedol hovorca Smeru Ján Mažgút, reagujúc tak na i medializované informácie o pozvánke pre všetky politické subjekty.

S farmármi diskutovalo viacero opozičných parlamentných poslancov. Napríklad Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) poukázala na to, že v texte chýba vyvodenie osobnej zodpovednosti za zlyhania, kvôli ktorým vznikla kríza v agrorezorte. Poslanec a šéf OĽaNO Igor Matovič avizoval, že parlament bude na budúci týždeň hlasovať o návrhu zákona poslanca Martina Fecka (OĽaNO), ktorý by riešil konkrétne dva body memoranda. Peter Varga z mimoparlamentnej SMK-MKP by do neho pridal, aby vláda SR a agrorezort urobili systémové kroky tak, aby neupadalo poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Predseda mimoparalamentného KDH Alojz Hlina zdôraznil, že na pôde má hospodáriť ten, čo má k nej vzťah a nie ten, kto má peniaze.

Počas nasledujúcich letných mesiacov budú farmári čakať pripomienky od zúčastnených strán. Podľa Magdoška by mali výsledný dokument predložiť do parlamentu poslanci ako kolektívny návrh na jeseň. "Ak nebude schválený, sme tu zas," zdôraznil Magdoško s tým, že dosiahli svoj cieľ, širokú zhodu na zostavení memoranda o poľnohospodárstve. Dodal, že návrh memoranda rovnako ako pozvánku na rokovanie zaslali v piatok pozvaným politickým subjektom.

Po účasti na bratislavskom proteste Za slušné Slovensko odídu farmári domov.

Memorandum obsahuje 11 konkrétnych úloh s termínom v štyroch sekciách. Farmári v jeho úvode konštatujú, že stav, v akom sa nachádza agrorezort, je neudržateľný. Obsahuje aj vytvorenie tzv. Poľnohospodárskej kobry na odhaľovanie trestných činov, prijatie novej ucelenej pôdnej legislatívy, reformu fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry pri vyhodnocovaní projektov, zrušenie a prehodnotenie zmlúv Slovenského pozemkového fondu s doterajšími užívateľmi i prijatie zákon o vytvorení verejne prístupného centrálneho registra nájomných zmlúv.

Nespokojní malí a strední farmári prišli na traktoroch do hlavného mesta v utorok večer (19.6.). Tento týždeň ich prijal prezident SR Andrej Kiska a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa chce s nimi stretnúť v prvý júlový týždeň na východe Slovenska. Ministerka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) uviedla, že väčšina bodov tzv. Košickej výzvy, ktorej splnenia sa aktivisti a farmári v apríli 2018 v Košiciach dožadovali, je splnená.