Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Šéfa EBA A. Enriu znepokojuje výška nedobytných úverov v EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Najviac nedobytných úverov v eurozóne majú grécke, cyperské, portugalské a talianske banky.


Frankfurt nad Mohanom 8. apríla (TASR) - Šéf európskeho bankového dohľadu (EBA) Andrea Enria bije na poplach a upozorňuje na podobnú situáciu, ako bola začiatkom 90. rokov minulého storočia v Japonsku. Firmy a obyvatelia vtedy druhej najsilnejšej ekonomiky na svete mali mimoriadne veľké dlhy. Podobne je to teraz aj v Európskej únii. Dôležité úverové ústavy rozpožičali viac ako jeden bilión eur.

Enria v odbornom magazíne International Bankers Forum napísal: „Ak sa o to nebudeme rýchlo starať, ocitneme sa v podobnej situácii ako Japonsko v poslednom desaťročí minulého storočia.“ O ňom sa hovorí ako o stratenej dekáde.

V 90. rokoch tam po finančných špekuláciách založených na požičaných peniazoch spľasla obrovská bublina, ktorá bola najväčšou v najnovších finančných dejinách sveta. Hlavný japonský kurzový index Nikkei 225 sa prepadol istý čas až o 40 %. Firmy kótované na tokijskej burze vtedy stratili zo svojej trhovej hodnoty 1,4 bilióna eur.

V EÚ bola vlani na konci roka miera nedobytnosti úverov 5,4 %. Tento ukazovateľ sa však medziročne zlepšil o 0,5 percentuálneho bodu. Najviac nedobytných úverov v eurozóne majú grécke, cyperské, portugalské a talianske banky.

Šéfka úradu pre zánik bánk v EÚ Elke Königová sa vyslovila proti vytvoreniu európskej konsolidačnej banky, do ktorej by sa sústredili zlé úvery z jednotlivých krajín. Proti sa stavia aj nemecká spolková vláda. Tvrdí, že so zlými bankovými úvermi sa musia popasovať členovia eurozóny každý sám.

EBA nemá právo zasahovať do vzniknutej situácie s nedobytnými kreditmi. Enria napísal, že sa nebude môcť použiť metóda z minulosti, keď sa chyby manažmentov bánk riešili na úkor daňových poplatníkov. Vyslovil nádej, že sa riešenie problému, ktorý pokladá za veľmi vážny, nájde v dohľadnom čase a na našom kontinente sa neodohrá dráma, ktorú pred štvrťstoročím zažilo Japonsko.