Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Firmy Exxon Mobil a Chevron plánujú po 25 rokoch odchod z Azerbajdžanu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Exxon Mobil očakáva, že predaj jeho 6,8-percentného podielu v ložisku Azeri-Čirag-Gunešli (AČG) ležiacom v Kaspickom mori mu vynesie do 2 miliárd USD (1,75 miliardy eur).

Londýn 5. decembra (TASR) - Americké ropné koncerny Exxon Mobil a Chevron plánujú predať svoje podiely v najväčšom ropnom ložisku v Azerbajdžane s cieľom sústrediť sa viac na domácu produkciu. Odchod by znamenal ukončenie činnosti amerických firiem v Azerbajdžane po 25 rokoch.

Podľa zdrojov z ropného priemyslu Exxon Mobil očakáva, že predaj jeho 6,8-percentného podielu v ložisku Azeri-Čirag-Gunešli (AČG) ležiacom v Kaspickom mori mu vynesie do 2 miliárd USD (1,75 miliardy eur). Hovorkyňa Exxonu Julie Kingová sa k informáciám však odmietla vyjadriť s tým, že "firma špekulácie na trhu nekomentuje".

Na druhej strane konkurenčný Chevron pre agentúru Reuters potvrdil, že sa rozhodol pre predaj svojho podielu v AČG, ako aj pre predaj podielu v projekte ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan. V prvom prípade predstavuje podiel Chevronu 9,57 % a v druhom 8,9 %.

Exxon Mobil a Chevron patrili k piatim americkým energetickým koncernom, ktoré pomohli Azerbajdžanu vybudovať po rozpade Sovietskeho zväzu terajší ropný priemysel. Projekt AČG získal na začiatku vysokú podporu zo strany Západu najmä pre očakávania, že ložisko, v rámci ktorého sa čakali ďalšie veľké objavy, pomôže zredukovať závislosť Európy od dovozu energií z Ruska. Nadšenie však neskôr opadlo, keďže k ďalším očakávaným významným nálezom už nedošlo.

Väčšina amerických firiem svoje podiely predala a aj americká podpora azerbajdžanskej vláde klesla. Tá sa v posledných rokoch rozhodla posilniť svoju kontrolu nad domácim energetickým sektorom a zvýšila podiely štátu v projektoch prostredníctvom štátnej spoločnosti Socar. Táto firma kontroluje v AČG 25-percentný podiel. Najväčší podiel kontroluje britská BP, konkrétne 30,4 %. Menšie podiely v ložisku vlastnia japonské firmy Inpex a Itochu, indická ONGC Videsh, nórsky Equinor a turecký TPAO.

Ložisko je v rámci azerbajdžanskej produkcie ropy kľúčové. V 1. polroku tohto roka dosiahla produkcia ložiska takmer 600.000 barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov), čo z celkového objemu produkcie predstavuje zhruba 75 %.

Exxon a Chevron sa však v poslednom období stále viac zameriavajú na produkciu z domácich bridlicových ložísk. Navyše, Exxon Mobil plánuje investovať miliardy dolárov do rozvoja ložísk v Guyane a Chevron zasa investuje do obrieho kazašského ložiska Tengiz.

(1 EUR = 1,1409 USD)