Riešením môže byť tiež umelá inteligencia, ktorá dokáže výrazne odbremeniť zamestnancov a vytvára priestor na ich ďalší rozvoj.
"Slovensko patrí medzi najrýchlejšie starnúce krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Podľa prognóz sa pomer počtu obyvateľov v poproduktívnom veku k produktívnemu obyvateľstvu medzi rokmi 2020 a 2050 zvýši z 24 % na 54 %, čo spôsobí výrazný tlak na zamestnávateľov," uviedla Garajová.
Do roku 2030 dôjde podľa nej tiež k poklesu ekonomicky aktívnych osôb o 7,5 %, pričom v kategórii 20- až 39-ročných ľudí to bude 20 %. Generácia mladých, ktorá by mala nahradiť starších pracovníkov, na Slovensku chýba. Problémom je najmä veľký odliv mladých ľudí do zahraničia, kde nachádzajú lepšie podmienky a stabilnejšie prostredie. Vplýva na to aj globalizácia a možnosť práce na diaľku.
"Mladí pracovníci prinášajú inovácie a nové nápady, ktoré sú kľúčové pre konkurencieschopnosť firiem. Ich nedostatok môže viesť k stagnácii a nižšej produktivite," vysvetlila Garajová s tým, že jedným z riešení je investovanie zamestnávateľov do firemnej kultúry. Pre zamestnancov by mali vytvoriť atraktívnejšie pracovné podmienky, ako sú flexibilný čas či práca z domu. V roku 2025 budú mať podľa Garajovej výhodu najmä spoločnosti, ktoré ponúknu "zelené" pracovné miesta, rovnosť príležitostí a udržateľnosť.
Riešením môže byť tiež umelá inteligencia, ktorá dokáže výrazne odbremeniť zamestnancov a vytvára priestor na ich ďalší rozvoj. Garajová zdôraznila, že zamestnávatelia, ktorí sa v súčasnosti pripravia na tieto zmeny, budú mať na trhu práce konkurenčnú výhodu.