Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: Firmy čakajú tento rok rast slovenského stavebníctva o 3,6 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zatiaľ čo veľké firmy a spoločnosti zaoberajúce sa inžinierskou výstavbou očakávajú skôr stagnáciu, malé a stredné firmy pôsobiace v pozemnom staviteľstve sú optimistickejšie.

Bratislava 17. októbra (TASR) – Výkon slovenského stavebníctva porastie tento rok v priemere o 3,6 % a v budúcom roku o 3,1 %. Zatiaľ čo veľké firmy a spoločnosti zaoberajúce sa inžinierskou výstavbou očakávajú skôr stagnáciu, malé a stredné firmy pôsobiace v pozemnom staviteľstve sú optimistickejšie. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva za 3. štvrťrok, ktorú spracovala analytická spoločnosť CEEC Research.

V kladný vývoj tohto odvetvia slovenskej ekonomiky verí 79 % riaditeľov stavebných spoločností. Dariť by sa malo predovšetkým malým a stredným firmám a tým, ktoré sú zamerané na pozemnú výstavbu. Tieto spoločnosti očakávajú rast sektora o 4 %, respektíve 4,6 %. Veľké firmy a podniky z inžinierskeho staviteľstva sú v predpovediach oveľa opatrnejšie a zhodne prognózujú stagnáciu sektora, teda rast o 0,6 či 0,8 %.

„Veľké firmy majú obavy. Predsa len sa teraz nie úplne darí začínať verejné výberové konania. Oproti minulému roku vidíme pokles o 24 %. Vlani totiž prebiehalo dočerpávanie eurofondov z minulého programového obdobia, nárast bol veľký a porovnávacia základňa vysoká,“ priblížil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva, ktoré sa dnes koná v Bratislave.

Ďalší pozitívny vývoj sektora by mal priniesť budúci rok. Je o tom presvedčená väčšina (79 %) firiem. Odhadovaný rast by mal v priemere dosiahnuť 3,1 %. Najlepšie výsledky v podobe rastu o 4,3 % pritom očakávajú šéfovia veľkých spoločností.

V tomto roku porastú podľa analýzy tiež tržby stavebných firiem, a to konkrétne o 3,9 %. Veľké firmy a spoločnosti zamerané na inžiniersku výstavbu, naopak, očakávajú mierny prepad výnosov o 0,8 %, respektíve 0,4 %. V roku 2017 by sa už malo dariť všetkým, pričom tržby by podľa 79 % riaditeľov mali rásť v priemere o 3,3 %.

Stavebné spoločnosti sú v súčasnosti vyťažené najviac za posledných osem rokov. Ich šéfovia hlásia naplnenie kapacít na 91 %, pričom v roku 2008 mali firmy zamestnancov a stroje využité iba o jeden percentuálny bod viac. Najhoršie na tom boli v auguste tohto roka spoločnosti z inžinierskej výstavby, ktoré evidovali 17 % voľných kapacít.

Riaditelia stavebných firiem majú dnes zazmluvnené zákazky na sedem mesiacov. Najlepšie sú na tom so zásobníkom práce tradične veľké spoločnosti (10,2 mesiaca), veľmi dobre si však vedú aj spoločnosti zamerané na inžiniersku výstavbu (8,4 mesiaca). Malé a stredné podniky a firmy venujúce sa pozemnej výstavbe majú zazmluvnenú prácu na 6,5 mesiaca.

Viac než polovica (54 %) spoločností má pritom rovnaké množstvo práce ako pred rokom. Tretina (32 %) firiem potvrdila nárast zákaziek a, naopak, výrazný úbytok hlási viac ako štvrtina (26 %) spoločností zameraných na inžiniersku výstavbu.

Za hlavné limity lepšieho vývoja stavebníctva považujú firmy podľa analýzy byrokraciu a zdĺhavý proces výberu zákaziek, problematickú legislatívu a nízke ceny zákaziek. K ich prioritám na najbližší rok patrí zvýšenie efektivity svojho fungovania, získavanie zákaziek a intenzívnejší kontakt s investorom a zapojenie sa do zákaziek už v projektovej fáze.