Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Fitch neočakáva výraznejšie zmeny v hospodárskej politike SR

Ilustračno foto Foto: TASR/AP Photo

Fitch však aj naďalej očakáva postupné znižovanie deficitu verejných financií počas funkčného obdobia novej vlády, aj keď tempo bude o niečo pomalšie.


Londýn 31. marca (TASR) - Vznik novej slovenskej vlády pravdepodobne neprinesie výraznejšie zmeny v hospodárskej a fiškálnej politike SR, uviedla vo svojom aktuálnom hodnotení povolebného vývoja na Slovensku ratingová agentúra Fitch. Ako dodala, vzhľadom na potenciálnu nestabilitu heterogénnej koalície zloženej zo štyroch strán považuje väčšie ekonomické reformy za nepravdepodobné.

Koaličná vláda, ktorú tvoria Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť, sa dohodla na potrebe pokračovania znižovania dlhu, širokú podporu má aj zákon o rozpočtovej zodpovednosti.

Priority na obdobie rokov 2016 - 2020, na ktorých sa dohodli koaličné strany naznačujú, že dôjde k úpravám v rozpočte a určitému zmierneniu fiškálnej politiky v porovnaní s fiškálnou stratégiou predchádzajúcej vlády. Medzi programové priority patrí zníženie korporátnej dane, zvýšenie výdavkov na sociálne zabezpečenie a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu do roku 2020 (v pôvodnej fiškálnej stratégii sa hovorilo o roku 2018).

Fitch však aj naďalej očakáva postupné znižovanie deficitu verejných financií počas funkčného obdobia novej vlády, aj keď tempo bude o niečo pomalšie. Podľa agentúry by sa mal deficit znížiť z minuloročnej hodnoty 2,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 2,2 % HDP v tomto a 2,1 % HDP v budúcom roku.

K poklesu deficitu by mal prispieť najmä rast ekonomiky. Reálny HDP vzrástol v roku 2015 o 3,6 % oproti 2,5-% rastu v roku 2014. K výraznému zrýchleniu rastu prispeli najmä verejné investície, ktoré podporilo dočerpávanie eurofondov. Fitch očakáva, že tento rok dosiahne ekonomika rast na úrovni 3,2 % a v roku 2017 sa tempo zmierni na 3 %. Zlepšovanie situácie na trhu práce by malo podporiť spotrebu, keďže nezamestnanosť klesla vo 4. kvartáli minulého roka na 11 % z 13,2 % v roku 2014. Rastový potenciál by mali podporiť aj súkromné investície, vrátane investície britskej automobilky Jaguar Land Rover.

Čo sa týka znižovania deficitu, existuje široká politická dohoda o potrebe podpory investícií, dodáva Fitch. Vládna koalícia však pozostáva zo strán s rôznymi záujmami. Agentúra preto považuje štrukturálne reformy v súčasnom volebnom období za menej pravdepodobné, keďže riziko politickej nestability a prípadných predčasných volieb môže obmedzovať priestor pre dôraznejšie kroky v citlivých oblastiach. K nim patrí napríklad riešenie veľkých ekonomických rozdielov medzi regiónmi a vysokej štrukturálnej nezamestnanosti.

Čo sa týka ratingu Slovenska, Fitch ponecháva svoje hodnotenie z februára na úrovni A+ so stabilným výhľadom.