Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Francúzski socialisti vidia budúcnosť v roku 2025 ružovo

Eiffelova veža Foto: TASR/AP

Momentálne francúzski kabinet bojuje s rastúcou nezamestnanosťou, ktorá sa pohybuje okolo 10 %, a tiež s nadmerným rozpočtovým deficitom.

Paríž 19. augusta (TASR) - Nulová nezamestnanosť, lacné bývanie, nová priemyselná revolúcia - tak by mohla podľa francúzskeho kabinetu vyzerať krajina galského kohúta v roku 2025. Vyplýva to z prognózy, ktorú na dnešnom seminári o budúcnosti Francúzska predstavili vládni socialisti. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Momentálne kabinet bojuje s rastúcou nezamestnanosťou, ktorá sa pohybuje okolo 10 %, a tiež s nadmerným rozpočtovým deficitom. Druhá najväčšia ekonomika eurozóny síce v 2. štvrťroku prekonala recesiu a jej hrubý domáci produkt (HDP) sa zvýšil o 0,5 % v porovnaní s 1. kvartálom, ale na to, aby sa priblížila k "ružovému obrazu budúcnosti", potrebuje udržateľný rast.

Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že za oživenie hospodárstva v uplynulom štvrťroku Francúzsko vďačí skôr rozhodnutiu Európskej komisie, ktorá členským štátom povolila zmierniť tempo úsporných opatrení, ako vládnej politike. Pripomínajú tiež, že údaje za 2. kvartál sú len rýchlym odhadom a po septembrovom spresnení sa môžu zmeniť - a to aj smerom k horšiemu.

Spotrebiteľské výdavky sú dôležitým motorom hospodárskeho rastu. Avšak Francúzsko potrebuje na budúci rok zaplátať diery v rozpočte, a to aj pomocou vyšších daní, čo môže mať negatívny vplyv na výdavky domácností a tým aj na výkon ekonomiky. Analytici odhadujú, že v tomto, 3. a v poslednom, 4. kvartáli roka sa bude tempo rastu francúzskeho hospodárstva pohybovať v rozmedzí 0,1 - 0,2 %. A na to, aby firmy začali prijímať nových zamestnancov, je potrebné dosiahnuť aspoň 1-% hospodársky rast.

Napriek tomu minister financií Pierre Moscovici považuje plnú zamestnanosť v roku 2025 za reálny cieľ. Pripúšťa však, že vláda musí pristúpiť k ďalším reformám pracovného trhu, znížiť verejné výdavky aj dane a viac diverzifikovať ekonomiku.