Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Ekonomika

G20 podporila globálnu reformu zdaňovania firiem

G20 Foto: TASR/AP

Súčasný systém, tvorený približne 4000 bilaterálnymi daňovými dohodami, je neprehľadný a má mnoho dier, ktoré umožňujú firmám odvádzať zisky do krajín s nižším daňovým zaťažením.

Moskva 19. júla (TASR) - Skupina G20 chce zabrániť nadnárodným spoločnostiam, aby svoje zisky odvádzali do daňových rajov. Preto schválila plán na zaplátanie dier, ktoré im to umožňujú, informovali agentúry Reuters a DPA.

Pomôcť pri tom má akčný plán, ktorý navrhla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Plán má zabrániť, aby nadnárodné spoločnosti, ako napríklad Google alebo Apple, platili minimálne alebo prakticky nulové dane. Podľa odhadov tieto koncerny vďaka zastaranému systému, ktorý má množstvo dier, ročne ušetria na daniach miliardy eur.

Dnes sa v Moskve stretli ministri financií krajín G20. Tí podporili plán OECD na reformu súčasného daňového systému, ktorý je nefunkčný, predovšetkým v prípade firiem, ktoré obchodujú online. Lídri krajín G20 by plán mali schváliť na summite, ktorý sa bude konať v Petrohrade 5. a 6. septembra.

Plán obsahuje 15 opatrení a mal by viesť k najrozsiahlejšej reforme medzinárodného daňového systému od 20. rokov minulého storočia, vyhlásil dnes v Moskve generálny tajomník OECD José Ángel Gurría. "Tento plán nie je namierený proti nikomu a nemal by tiež brániť v tvorbe pracovných miest."

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že firmy musia platiť férové dane v krajinách, v ktorých pôsobia. Podľa francúzskeho ministra financií Pierra Moscoviciho ide o dôležitý prelom. "Nemôžeme tento plán rozložiť na časti, účinný je len ako komplexný balík," upozornil Moscovici. "Ľudia a firmy musia platiť dane, ktoré sú povinní odvádzať. To je jediný spôsob, ako je možné fungovať vo férovej a konkurenčnej spoločnosti," dodal britský minister financií George Osborne.

Gurría zdôraznil, že doteraz nadnárodné firmy svoje zisky často presúvali tam, kde museli platiť menšie dane. Súčasný systém, tvorený približne 4000 bilaterálnymi daňovými dohodami, je neprehľadný a má mnoho dier, ktoré umožňujú firmám odvádzať zisky do krajín s nižším daňovým zaťažením. Podľa plánu OECD by firmy mali dokladať, kde mali aké príjmy. Súčasťou plánu je tiež harmonizácia daňových systémov.