Túto myšlienku rozvíja reportáž francúzskej verejnoprávnej televízie France 2.
Autor TASR
Bratislava/Paríž 4. júla (TASR) – Grécko by si malo zobrať príklad zo Slovenska a jeho odvahy prejsť bolestivými reformami. Túto myšlienku rozvíja reportáž francúzskej verejnoprávnej televízie France 2.
Spravodajský príspevok v relácii 20 heures si všíma súčasný postoj Slovenska ku gréckej kríze a ochote Slovákov pomáhať Grékom. "V uliciach Bratislavy nie je Grécko práve v móde," konštatuje autor Amaury Guibert. Dokumentuje to pritom názormi respondentov, ktorí na otázku, či by malo Slovensko ako členská krajina EÚ pomáhať Grécku, poukazujú na výrazný rozdiel vo výške dôchodkov a minimálneho platu na Slovensku a v Grécku.
"Prečo my, ktorí máme oveľa menej, by sme stále mali Grécku pomáhať? Aký je zmysel tejto pomoci, keď Gréci žiadajú čoraz viac bez toho, aby pre riešenie niečo urobili? Čo je to za systém?" cituje televízia názory respondentov v uliciach Bratislavy.
Francúzsky redaktor pripomína, že ani názor slovenských politických autorít nie je diametrálne odlišný, ako je vox populi. Pripomína pritom postoj, že Slovensko je za udržanie Grécka v eurozóne, nie však za každú cenu. V tejto súvislosti cituje aj ekonomického analytika Vladimíra Vaňa, ktorý poukazuje na to, že cesta Slovenska môže byť pre Grécko inšpiráciou. "Vďaka ochote podstúpiť bolestivé reformy už nie sme vnímaní ako čierna diera, tak, ako to bola na konci 90. rokov, ale ako ekonomický tiger s najvyšším ekonomickým rastom," pripomína Vaňo.
Autor reportáže Amaury Guibert v závere uvádza, že Slovensko vysiela Únii i Grécku svojím súčasným postojom dve posolstvá – že aj tie najmenšie krajiny EÚ majú hlas, ktorý je potrebné brať do úvahy a že pravidlá treba rešpektovať.