Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

H. Swoboda chce pre Grécko zrušiť Trojku

Hannes Swoboda Foto: TASR

Grécky premiér Antonis Samaras povedal, že Grécko sa z najhoršej situácie, akú zažilo od druhej svetovej vojny, už dostalo a po šiestich rokoch recesie badať známky oživenia.

Atény 9. januára (TASR) - Brutálne úspory presadzované Trojkou uvrhli takmer polovicu ľudí v Grécku pod hranicu chudoby. Tento odkaz zaslal v stredu večer predseda skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda predsedovi Európskej komisie (EK) Josému Manuelovi Barrosovi o ostatným členom exekutívy EÚ, ktorí sa v Aténach zúčastnili na slávnostnom otvorení gréckeho predsedníctva v EÚ.

"Európski komisári a predseda Barroso, ktorí sú v Aténach, by mali využiť túto príležitosť, aby boli svedkami skutočných životných podmienok v Grécku," uviedol Swoboda v správe pre médiá.

Upozornil, že úsilie Trojky, ktorú zastupujú najväčší veritelia Grécka - Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond -, zlyhalo a nikto to nemohol zastaviť, nakoľko chýba demokratická kontrola.

Swoboda pozdravil grécku vládu za prevzatie predsedníctva v EÚ a zároveň vyzval Atény, aby tiež upozornili na zlyhanie inšpektorov Trojky, ktorí presadzujú tvrdé úsporné opatrenia. Inšpektori sa majú vrátiť do Atén v priebehu budúceho týždňa.

Líder S&D skonštatoval, že ak by sa gréckemu predsedníctvu podarilo zrušiť misiu Trojky, bola by to skutočná výhra nielen pre Grécko, ale aj pre Európu.

Grécky premiér Antonis Samaras
Foto: TASR/AP Photo
Grécky premiér Antonis Samaras vo svojom príhovore na slávnostnom ceremoniáli v stredu večer priznal, že Grécko trpí v dôsledku krízy viac než ktorýkoľvek iný štát, pričom Gréci zaplatili za svoje chyby, ale aj za štrukturálny deficit Európskej únie.

Zároveň však dodal, že Grécko sa z najhoršej situácie, akú zažilo od druhej svetovej vojny, už dostalo a po šiestich rokoch recesie badať známky oživenia.

"Ešte pred rokom bolo veľa tých, ktorí si boli istí, že Grécko nezotrvá v eurozóne, že jednotná mena zlyhá. Dokázali sme im, že sa mýlili. Grécku sa podarilo dosiahnuť najdôležitejšie fiškálne korekciu, aké kto kedy niekedy urobil," zdôraznil Samaras.

Grécky premiér však zároveň priznal, že vďaka podpore zo strany EÚ bolo Grécko schopné analyzovať svoje slabé stránky, liečiť ich a prekonať prekážky.

Predseda EK Barroso v tejto súvislosti Grékom pripomenul, že Európska komisia stála vždy po boku ich krajiny, dokonca aj v tých najťažších chvíľach, keď niektoré štáty a vlády už Grécku nedávali šancu na spamätanie sa z hlbokej krízy. A ocenil trpezlivosť a odvahu Grékov prekonať ťažkosti, do ktorých sa ich vlasť dostala.

"Chcem vzdať hold odvahe a dôstojnosti gréckych ľudí. Grécke dejiny a literatúra, to sú príbehy o hrdinoch - mnohí z nich sú pritom bohovia alebo polobohovia. Ale v týchto dňoch to, čo vidíme, to sú príbehy hrdinov ľudských. Skutoční hrdinovia sú ľudia z Grécka," povedal Barroso počas svojho slávnostného príhovoru.


Grécka vláda hovorí o oživení ekonomiky, radoví Gréci prestávajú veriť EÚ
Foto: TASR/AP

Aj napriek slovám najvyšších gréckych vládnych predstaviteľov o pomalom oživovaní národnej ekonomiky a návrate na finančné trhy, podpora radových Grékov pre začínajúce predsedníctvo Grécka v EÚ, ako aj pre EÚ samotnú je najslabšia v histórii krajiny.

Potvrdil to aj celoeurópsky prieskum Gallupovho inštitútu. Podľa správy zverejnenej v stredu (8.1.) je po vyše štyroch rokoch konštantnej krízy verejná podpora Grékov pre EÚ naozaj nízka. V roku 2013 iba 13 percent Grékov ocenilo snahy EÚ o podporu svojej krajiny, ktorá šesť rokov bojovala s recesiou a pre finančný záchranný program vo výške 240 miliárd eur bola nútená zaviesť drastické úsporné opatrenia a reformy. V dôsledku vynúteného škrtania verejných výdavkov v prvej reakcii došlo k nárastu nezamestnanosti a poklesu hospodárskeho rastu.

Ide o dôrazný prepad gréckej podpory EÚ, nakoľko ešte v roku 2010 takmer tretina Grékov (32 percent) podporovala úsilie a myšlienky EÚ.

Premiér Antonis Samaras pri príležitosti prevzatia polročného predsedníctva v EÚ skonštatoval, že jeho krajina očakáva návrat k hospodárskemu rastu v roku 2014, po šiestich rokoch recesie, ktorá zničila viac ako 25 percent ekonomického výkonu krajiny.

Samaras dokonca vyjadril nádej, že vysoká miera nezamestnanosti, ktorá je dnes najvyššia v EÚ s hranicou 27 percent, začne v priebehu tohto roku klesať. A minister financií Jannis Sturnaras dodal, že náznaky oživenia gréckej ekonomiky už do konca tohto roku pocítia občania aj na svojich peňaženkách.

Európsky internetový denník EUobserver však upozornil, že ekonomická revitalizácia tejto krajiny je stále krehká. Ekonomicky, ako aj politicky. Úroveň zadlženia Grécka je okolo 180 percent HDP a z tohto dôvodu mnohí analytici tvrdia, že Atény si v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov budú musieť zobrať buď ďalší úver alebo odpis dlhu v hodnote okolo 10 miliárd eur. Minister Sturnaras to nepotvrdil ani nevyvrátil, spresnil, že si treba počkať na výsledky budúcotýždňovej misie inšpektorov Trojky a aj na výsledky záťažových testov gréckeho bankového sektora.

Sturnaras však potvrdil, že úsporné opatrenia mali nepriaznivý vplyv na príjmy občanov a vyčíslil, že v dôsledku krízy a vládnych škrtov ročné príjmy radových Grékov klesli o 35 percent.

Nezamestnanosť mladých Grékov je priamou príčinou poklesu popularity EÚ. Podľa najnovšieho prieskumu Gallupovho inštitútu podpora gréckej mládeže pre EÚ klesla zo 61 percent v roku 2009 na 19 percent v roku 2013.