Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Ekonomika

Grécko vyplatí mzdy a dôchodky, potrebuje však dohodu s veriteľmi

Ilustračné foto Foto: TASR

Grécka vláda a medzinárodní veritelia niekoľko mesiacov rokujú o uvoľnení zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka, diskusie sa však vždy zasekli na podmienkach, ktoré Atény odmietajú splniť.

Atény 18. mája (TASR) - Grécka vláda bude schopná vyplatiť tento mesiac dôchodky a mzdy vo verejnom sektore, do konca mája však potrebuje uzatvoriť dohodu s medzinárodnými veriteľmi. Uviedol to dnes hovorca gréckej vlády Gabriel Sakellaridis. Informovala o tom agentúra Reuters.

Bez ďalšej finančnej pomoci alebo prístupu k dlhopisovým trhom sa Aténam čoskoro minú peniaze. Dôkazom toho je fakt, že na vyplatenie splátky dlhu Medzinárodnému menovému fondu (MMF) minulý týždeň muselo Grécko siahnuť na rezervy, ktoré malo na účte vo fonde. Investori sa obávajú, že Atény už ďalšiu splátku, ktorá ich čaká začiatkom júna, nezvládnu.

V súvislosti s blížiacim sa dátumom ďalšej splátky dlhu Medzinárodnému menovému fondu, ktorá pripadá na 5. júna, Sakellaridis zopakoval predchádzajúce tvrdenia vlády, že je pripravená splniť si všetky svoje záväzky. Aj na otázku, či vláda tento mesiac vyplatí mzdy a dôchodky, odpovedal "áno".



Dodal však, že Atény predpokladajú uzatvorenie dohody s veriteľmi z Európskej únie a MMF do konca mája, pričom dohodu na technickej úrovni očakávajú do 19. mája. Následne by mali pokračovať rozhovory na summite EÚ v Rige a do konca mája očakáva grécka vláda mimoriadne zasadnutie ministrov financií eurozóny.

Zároveň odmietol, že by vláda s cieľom dosiahnuť dohodu s veriteľmi prijala nepopulárne kroky ako zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Odmietol aj možnosť zdanenia bankových vkladov, čo by Grécku umožnilo získať časť financií. Zároveň dodal, že vláda nepočíta ani s prípadným tretím záchranným balíkom pre Grécko.

Grécka vláda a medzinárodní veritelia už niekoľko mesiacov rokujú o uvoľnení zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka pre Grécko, diskusie sa však vždy zasekli na podmienkach, ktoré Atény odmietajú splniť. Tými sú dôchodková reforma a reforma pracovného trhu.

V tejto súvislosti Sakellaridis povedal, že vláda nepristúpi na zníženie miezd a dôchodkov. Ako dodal, dohoda by podľa Grécka mala obsahovať plán na zabezpečenie silného hospodárskeho rastu, mierny prebytok primárneho rozpočtu a reštrukturalizáciu dlhu.