Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

GREENPEACE: Agrorezort ignoruje viac ako 50.000 ľudí, vrátane včelárov

Včelár, ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Greenpeace Slovensko zároveň podporí zhromaždenie proti neonikotinoidom, ktoré zorganizoval Slovenský zväz včelárov.

Bratislava 18. mája (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR ignoruje hlas viac ako 50.000 ľudí, vrátane včelárov. Uviedla to Ivana Kohutková, koordinátorka toxických kampaní Greenpeace CEE, Slovakia v reakcii na stredajšie (17.5.) vyjadrenia šéfky MPRV Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o neonikotinoidoch.

Aplikáciu neonikotinoidov na listy Slovensko podľa Matečnej zakáže, pretože má negatívny dosah na včelstvá. "Máme za to, že foliárnu (na listy, pozn. TASR) aplikáciu Slovensko na svojom území zakáže," konštatovala Matečná po rokovaní vlády 17. mája. Ďalšou otázkou je však podľa nej používanie neonikotinoidov na účely morenia proti škodcom.

"My moríme neonikotinoidmi zemiaky a cukrovú repu. Ak by sme aj toto zakázali, čo sa týka plodín pre asi 20.000 hektárov, tak sa budú používať iné, dovolené ochranné prostriedky na postreky. Ich objem by však bol asi 10-násobne väčší, ako je to u neonikotinoidov. To by malo určite vplyv na pôdu a na kvalitu podzemných vôd," upozornila Matečná.

Kohutková podčiarkla, že podľa Greenpeace Slovensko ide o jasný dôkaz, že rezort neberie na vedomie vôľu viac než 50.000 ľudí, vrátane včelárov. Tí svojím podpisom pod petíciu potvrdili, že sú jednoznačne proti akémukoľvek používaniu týchto látok. Európska komisia (EK) navrhuje zakázať tri, pre včely najškodlivejšie druhy neonikotinoidov. V marci podala návrh, ktorý by sa mal vzťahovať na všetky druhy využitia, okrem používania v trvalých skleníkoch. Zástupcovia členských krajín o uvedenom návrhu v týchto dňoch rokujú v Bruseli. Z vyjadrenia ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je podľa Greenpeace jasné, že Slovensko takýto zákaz nepodporí.

"To, že Slovensko zakáže foliárnu aplikáciu, čiže postreky listov rastlín, je dobrý krok vpred, ale nestačí to. Vedecké dôkazy a inštitúcie, medzi inými aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, jasne hovoria o tom, že morenie osiva predstavuje vysoké riziko pre včely a môže, okrem iného, spôsobiť aj masovú otravu včiel," uviedla koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Juríková z Greenepace Slovensko.

Argument, že zákaz morenia by viedol k používaniu väčšieho množstva iných látok, poukazuje podľa Juríkovej na zle nastavené myslenie ministerstva. "Jedna nebezpečná chemická látka sa predsa nesmie nahrádzať druhou. Je načase, aby aj Slovensko začalo intenzívne podporovať farmárov v prechode na ekologické poľnohospodárstvo. To ponúka množstvo alternatív k pesticídom, a fungujú na malých, ale aj na veľkých farmách. Myslí si to aj viac než 50.000 ľudí, ktorí sa podpísali pod našu petíciu. Ministerstvo musí podnikať kroky smerom k poľnohospodárstvu, ktoré nezabíja včely, neznečisťuje vodu, neničí pôdu a produkuje zdravé potraviny," uzavrela Juríková.

Neonikotinoidy sú podľa Greenpeace napredávanejšími prípravkami proti živočíšnym škodcom. V roku 2013 Európska únia obmedzila používanie troch z týchto látok. Dôvodom bola hrozba, akú predstavujú pre včely. Obmedzenie tohto roku vyprší. Aktivisti začiatkom mája odovzdali na MPRV petíciu proti týmto látkam. Podpísalo ju viac ako 50.000 ľudí.

Greenpeace Slovensko zároveň podporí zhromaždenie proti neonikotinoidom, ktoré zorganizoval Slovenský zväz včelárov. Uskutoční sa už túto sobotu, 20. mája 2017 o 15.00 hod. na Námestí SNP v Bratislave.