Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Hlavnou témou novej poštovej známky k Veľkej noci je drotárstvo

Tradičné slovenské drotárstvo sa stalo hlavnou témou novej poštovej známky vydanej Slovenskou poštou k tohtoročnej Veľkej noci. Foto: PrtScr/Pofis

Poštová známka k tohtoročnej Veľkej noci je označená špecifickým symbolom T2 50g. Toto označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou ceny za odoslanie listu druhou triedou do hmotnosti 50 g.

Bratislava 16. apríla (TASR) – Tradičné slovenské drotárstvo sa stalo hlavnou témou novej poštovej známky vydanej Slovenskou poštou k tohtoročnej Veľkej noci. Informovala o tom hovorkyňa pošty Eva Rovenská s tým, že práve drotárstvo je jedno z remesiel charakteristických pre Slovensko.

Poštová známka k tohtoročnej Veľkej noci je označená špecifickým symbolom T2 50g. Toto označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou ceny za odoslanie listu druhou triedou do hmotnosti 50 g. "Poštová známka má rozmery 33,9 x 26,5 mm vrátane perforácie a vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Motívom poštovej známky je kuriatko vytvorené z drôtu," opísala Rovenská.

Súčasne s poštovou známkou je vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou First Day Cover (FDC) s dátumom 15. marca 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky je vtáčik z drôtu. Motívom FDC pečiatky je baranček, ktorý je tiež jedným zo symbolov Veľkej noci. "Autorom výtvarného návrhu je akademický maliar Vladislav Rostoka. Autorkou drôtených predlôh na známke je Lucia Čertíková," priblížila hovorkyňa.

Slovenská pošta zároveň vydáva aj celinovú pohľadnicu s natlačenou známkou na adresnej strane. Motívom obrazovej časti celinovej pohľadnice sú drôtom opletené kraslice, ktorých autorkou je Ľubica Kullová. Autorom grafickej úpravy tejto pohľadnice je akademický maliar Vladislav Rostoka.

Drotárstvo je podľa Rovenskej jedinečný fenomén charakteristický pre Slovensko. Ako dodala, svedčí o tom aj jeho zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v roku 2017. "Vďaka svojim špecifickým črtám sa nielen odlišovalo od ostatných remesiel, ale v osobitnej podobe pretrvalo až do súčasnosti a stalo sa neoddeliteľnou zložkou národnej kultúry a umenia," zdôraznila.