Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Prezident nepodpísal zákon o hmotnej núdzi a kolektívnom vyjednávaní

Legislatívne normy budú platné aj bez podpisu hlavy štátu. Ľudovci napadnú zákon o kolektívnom vyjednávaní na Ústavnom súde SR

Bratislava 3. decembra (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič nepodpísal zákon o pomoci v hmotnej núdzi ani novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Dôvodom je fakt, že Národná rada (NR) SR pri ich opätovnom prerokovávaní neschválila ani jednu jeho pripomienku. Legislatívne normy budú platné aj bez podpisu hlavy štátu.

Zákon o hmotnej núdzi začne platiť od januára 2014. Po novom budú mať ľudia v hmotnej núdzi nárok na finančnú pomoc od štátu vo výške 61,60 eura len vtedy, ak odpracujú 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľných činností. Základným predpokladom týchto podmienok má byť to, že ľuďom v hmotnej núdzi má byť práca ponúknutá.

Novelou chce ministerstvo práce zabezpečiť väčšiu adresnosť a zásluhovosť pre tých, ktorí dávky a príspevky v hmotnej núdzi poberajú.

Na zmeny zákona o kolektívnom vyjednávaní sa budú môcť rozširovať odvetvové kolektívne zmluvy aj na ďalšie firmy v odvetví. A to bez súhlasu týchto zamestnávateľov. Výnimkou budú napríklad firmy do 20 zamestnancov či spoločnosti, ktoré zamestnávajú aspoň 10 % ľudí so zdravotným postihnutím.

Novelu kritizovala opozícia, podľa ktorej poškodí zamestnávateľov a celkovo podnikateľské prostredie na Slovensku. Ľudová platforma (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd) už avizovala, že požiada Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť tohto zákona. Ľudovci sú presvedčení, že právna norma je protiústavná.


Ľudovci napadnú zákon o kolektívnom vyjednávaní na Ústavnom súde SR

Ľudová platforma (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) považuje schválenú novelu o kolektívnom vyjednávaním parlamentom za zlú a škodlivú pre firmy, ako aj samotných zamestnancov. Preto sa ľudovci rozhodli tento zákon napadnúť na Ústavnom súde SR. "Podľa nášho názoru je tento zákon zlý a škodlivý a najmä protiústavný, preto sme sa rozhodli ísť spoločne s podaním na Ústavný súd SR. Za rekordne krátky čas sa nám podarilo vyzbierať podpisy poslancov za SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. Dnes toto podanie posielame na Ústavný súd," informoval na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Podľa opozičných strán ide zákon proti občanom a spôsobí ďalší nárast nezamestnanosti. "Ide proti ústave najmä v tom, že núti ľudí dodržiavať zmluvy, ku ktorým sa sami nezaviazali. Preto navrhujeme aj pozastaviť účinnosť tohto zákona až do rozhodnutia súdu," doplnil Štefanec.