Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Rast inflácie v USA sa v októbri zrýchlil

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v USA v októbri o 0,2 %, rovnako ako v septembri.

Washington 13. novembra (TASR) - Medziročný rast spotrebiteľských cien v USA sa v októbri 2024 podľa očakávania zrýchlil. Pokrok pri znižovaní inflácie sa tak spomalil, čo by mohlo v budúcom roku viesť k menšej redukcii úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky USA. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Štatistický úrad amerického ministerstva práce v stredu oznámil, že index spotrebiteľských cien v októbri 2024 vzrástol medziročne o 2,6 % po zvýšení o 2,4 % v septembri, čo bola najnižšia miera od februára 2021. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi trhu. Ide o prvé zrýchlenie inflácie za sedem mesiacov.

V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v USA v októbri o 0,2 %, rovnako ako v septembri. Medziročná jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, zostala v októbri stabilná na úrovni 3,3 % a medzimesačne sa zvýšila o 0,3 %.

Medziročný rast inflácie v USA sa výrazne spomalil z maxima 9,1 % v júni 2022, ale zostáva nad cieľom Fedu na úrovni 2 %. Centrálna banka minulý týždeň znížila svoju základnú jednodňovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na rozpätie 4,50 % - 4,75 %

Frustrácia z inflácie pomohla minulý týždeň k víťazstvu Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Ekonómovia však predpovedajú USA na budúci rok vyššiu infláciu, ak Trump splní predvolebné sľuby o zvýšení dovozných ciel a masových deportáciách imigrantov bez dokladov, čo podľa ekonómov zníži ponuku pracovnej sily a zvýši náklady pre podniky, ktoré sa potom prenesú na spotrebiteľov.

Hoci sa očakáva, že americká centrálna banka v decembri opäť zredukuje úrokové sadzby, ekonómovia vidia priestor na ďalšie zníženie v budúcom roku ako obmedzený.

Fed začal svoj cyklus uvoľňovania menovej politiky nezvyčajne veľkým znížením sadzieb o pol percenta v septembri. Bolo to jeho prvé zníženie nákladov na pôžičky od roku 2020. V rokoch 2022 a 2023 zvýšil sadzby o 525 bázických bodov, aby skrotil infláciu.