Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Obchodníci: Problémy s cenami energií ohrozujú všetky firmy

Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

Elcomu pandémia pomohla, keďže dodáva počítače pre Chiranu a spolu s nimi aj pľúcne ventilácie.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Problémom so zdražovaním energií alebo s nedostatkom surovín čelia všetky firmy.

Ak skrachujú veľké výrobné firmy, ako U. S. Steel Košice, Železiarne Podbrezová, Duslo Šaľa či hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom, Slovensko nedosiahne predikovaný tohtoročný hospodársky rast 3,5 % ani náhodou. Zhodli sa na tom predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) počas štvrtkovej tlačovej konferencie.

Na otázku, či sú medzi členmi SOPK firmy, ktorým hrozí podobný osud ako chemičke Duslo Šaľa, ktorá tento týždeň oznámila obmedzenie výroby na technické minimum, predstavitelia SOPK zhodne odpovedali, že ohrozené sú všetky spoločnosti.

„Členovia SOPK tvoria asi 87 % hrubého domáceho produktu," spomenul podpredseda SOPK a riaditeľ holdingu Martimex so sídlom v Martine Július Kostolný. Zdražovanie energií sa síce netýka len veľkých firiem, niektorí veľkí spotrebitelia energií však stoja podľa neho pred zatvorením fabrík. Ak sa tak naozaj stane, predikovaný hospodársky rast nebude.

Predseda SOPK Peter Mihók však upozornil aj na sekundárne dosahy zastavenia firiem. „Na každú veľkú firmu sú naviazané desiatky, v niektorých prípadoch aj stovky subdodávateľov, ktorých keď ťahúň – veľká firma – spomalí, tak mnohí nielen spomalia, ale ani nebudú mať čo robiť," povedal Mihók a vymenoval, že to by malo na spoločnosť sociálne dosahy, ale aj vplyv na rozpočet.

Kostolný ako predstaviteľ firiem z oblasti strojárstva poznamenal, že zdražovanie energií, ale aj nedostatok surovín pre firmy znamenajú veľký problém. Finančné problémy holdingu Martimex nenaznačil. „Ale ako som sa bavil s malými firmami, zásoby majú tak na dva mesiace. A potom zavrú prevádzky, lebo nebudú mať zdroje na nákupy, platy zamestnancov, jednoducho dôjde k takémuto obmedzeniu," dodal Kostolný.

Podpredseda SOPK a riaditeľ spoločnosti Siemens so sídlom v Bratislave Vladimír Slezák zase pripomenul problémy s čipmi.

„My sme finančne zdravá firma, čo však neznamená, že sme na tom dobre," poznamenal a dodal, že peňazí na účtoch má síce firma dosť, ale nemá čipy, ktoré potrebuje na výrobu prakticky čohokoľvek. V tomto smere je podľa neho svet „zvrátený". Spoločnosti vyrábajúce telefóny totiž podľa jeho slov majú čipov dosť aj do zásoby, pričom tento vstup chýba práve firmám, ktoré vyrábajú technológie pomáhajúce ľuďom žiť.

Podpredseda SOPK a konateľ prešovskej spoločnosti Elcom Miloslav Karaffa zase poznamenal, že firma, ktorú zastupuje, má zatiaľ čipov dosť a žije zo zásob, ktoré jej ostali, keď sa trh zastavil.

„Ale keď potrebujeme čipy na iné zariadenia, tak dodacia doba je okolo 54 týždňov a viac, a to bez záruky," povedal Karaffa. Poznamenal však, že Elcomu pandémia pomohla, keďže dodáva počítače pre Chiranu a spolu s nimi aj pľúcne ventilácie.

„Tam sa nám objednávky späťnásobili okamžite, my sme to vyrábali už niekoľko rokov, tak až teraz sa to dostalo na verejnosť, že na čo je dobrá pľúcna ventilácia alebo anestézia," dodal.

Ako uzavrel Kostolný, firmy svoje starosti napríklad so zháňaním drobných vstupov potrebných na výrobu zvládnu, ale potrebovali by, aby vláda prijala opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov na ekonomiku a podnikateľskú sféru.

„Pretože, ak sa tak nestane, tak my naozaj môžeme čeliť do konca roku vážnym problémom," povedal Kostolný. Na príklade Martimexu ilustroval, že on už podpísal zmluvy na dodávku elektrickej energie ešte pred dvoma mesiacmi, pretože sa inšpiroval rakúskymi a nemeckými firmami, ktoré tieto problémy predvídali. Považuje to však za výnimku a problém si žiada riešenie aj zo strany vlády.