Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 31. marec 2025Meniny má Benjamín
< sekcia Ekonomika

Hošták: Inštitúcie EÚ nesmú klimatickou politikou dusiť priemysel

Na archívnej snímke tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Foto: TASR - Dano Veselský

Je to obrovský nepomer medzi politikou a podnikateľským prostredím v EÚ a v Spojených štátoch, povedal Hošták.

Brusel 30. januára (TASR) - Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) odporúča hlavným inštitúciám Európskej únie (EÚ), aby ráznejšie konali v prospech európskeho priemyslu. Uviedol to vo štvrtok v Bruseli v rozhovore pre TASR generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Hošták sa v stredu (29. 1.) zúčastnil na zasadnutí jednej zo sekcií EHSV, ktorý je poradným orgánom EÚ a poskytuje odborné poradenstvo Európskej komisii, Rade EÚ a Európskemu parlamentu k navrhovanej legislatíve EÚ.

"Diskusie sa týkali príliš ambicióznych cieľov EÚ v oblasti klímy, kde som za slovenský priemysel tlmočil naše výhrady k týmto cieľom a snahám o ich dosahovanie v oblasti životného prostredia," vysvetlil Hošták.

Upozornil, že ak na jednej strane je Európa v klimatickej oblasti lídrom, na strane druhej tento prístup "dusí priemysel a ekonomiku" a z tohto dôvodu EÚ výrazne zaostáva za svojimi konkurentmi, najmä za Spojenými štátmi a Čínou.

"Pokiaľ európske politiky a regulácie v tejto oblasti nezohľadnia dianie vo svete a to, kam sa naši konkurenti uberajú, tak sa veľmi rýchlo môžeme stať akýmsi skanzenom, ale chudobným. A s chudobou prichádzajú sociálne nepokoje a to si nikto nepraje," opísal situáciu.

Súčasná Európska komisia sa od svojho nástupu do funkcie koncom minulého roka snaží raziť politiku vyváženosti - ochrany európskej konkurencieschopnosti a zároveň dodržiavania environmentálnych cieľov. Šéf RÚZ upozornil, že okrem správ Maria Draghiho a Enrica Lettu sú aj ďalšie dokumenty a iniciatívy, potrebné je však konať a eurokomisia svoje záväzky a plány musí pretaviť do konkrétnych politík, ktoré skutočne povedú k zvýšeniu európskej konkurencieschopnosti.

"Ak si pozrieme štatistiky za roky 2019 až 2021, tak celkový objem investícií v EÚ poklesol o sedem percent, kým v Spojených štátoch vzrástol o približne desať percent a v Číne takmer o 15 percent. Je to obrovský nepomer medzi politikou a podnikateľským prostredím v EÚ a v Spojených štátoch," povedal Hošták.

Podľa jeho slov nikto nespochybňuje to, že ochrana životného prostredia musí byť na prvom mieste záujmu, ale cesty a spôsoby ako sa k tomu dopracovávame "zabíjajú priemysel" a v skutočnosti neriešia environmentálne otázky, čo je problém EÚ, na ktorý poukazuje aj EHSV.

"Veríme, že hlas priemyslu zaznie vo výraznejšej miere a že naše odporúčania sa pretavia do konkrétnych politík," uviedol Hošták.

Takáč: Slintačku a krívačku potvrdili na ďalšej farme, teraz na Záhorí

Uzavreté už sú aj ďalšie farmy dánskej spoločnosti, ktorá zariadenie prevádzkuje.

,aktualizované 

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu vyjadril pobúrenie nad zabitím ôsmich svojich zdravotníkov slúžiacich v Pásme Gazy.

- Povstalci, ktorí bojujú proti vládnucej mjanmarskej vojenskej junte v nedeľu kritizovali režim za pokračujúce letecké útoky.

- Dobytok na farme v Plaveckom Štvrtku začnú pre nákazu slintačky a krívačky likvidovať pravdepodobne v stredu (2. 4.).

- Ukrajinský generálny štáb v nedeľu informoval o ťažkých bojoch v dôsledku postupu ruských jednotiek na východe krajiny, najmä v okolí mesta Pokrovsk.

- Americký Prezident Donald Trump v nedeľnom rozhovore pre televíziu NBC News nevylúčil možnosť, že sa bude usilovať aj o tretie funkčné obdobie v Bielom dome.

- Fínsky prezident Alexander Stubb na sobotňajšej schôdzke americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi povedal, že je potrebné stanoviť termín pre uzavretie prímeria na Ukrajine.

- Americký prezident Donald Trump nemieni odvolať z funkcie žiadneho z účastníkov skupinového četu v sieti Signal, kde diskutovali o úderoch na jemenských povstalcov.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opätovne vyzval na rozpustenie Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a viaceré západné štáty považujú za teroristickú organizáciu.

- Ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky aktuálne nie je potvrdené. Testovanie vzoriek sa uskutočňuje na dennej báze.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský doručil Národnej rade (NR) SR Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru.

- Dekanka Filozofickej fakulty v srbskom meste Niš Natalija Jovanovičová sa v nedeľu stala terčom útoku nožom, ku ktorému došlo počas zhromaždenia na podporu vedy.

- Extrémne horúčavy, dlhodobé suchá, prívalové dažde, záplavy či zvýšené riziko lesných požiarov identifikoval vo Veľkom Krtíši projekt Únie miest Slovenska (ÚMS) Klimasken.

- V nedeľu vo veku 90 rokov na následky mŕtvice zomrel americký herec Ricahrd Chamberlain, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.

- Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Povedal to v nedeľnej relácii STVR O 5 minút 12 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer odletí na oficiálnu návštevu Maďarska, kam ho aj napriek zatykaču Medzinárodného trestného súdu (ICC) pozval premiér Viktor Orbán.

- Usmrcovanie dobytka na farme v Medveďove bolo v sobotu 29. marca skončené. V nedeľu sa začne likvidácia dobytka na farme v Ňárade, ktorá bola takisto zasiahnutá ochorením slintačky a krívačky.

- Prokurátora Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.