Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

V. HUDÁK: Slovensko by malo v spolupráci s Čínou prichádzať s nápadmi

Na archívnej snímke Vazil Hudák Foto: TASR/Michal Svítok

Minister hospodárstva SR verí, že aktivita a spolupráca medzi oboma krajinami narastá a je dynamickejšia.

Su-čou 25. novembra (TASR) – Slovensko by malo byť v rámci spolupráce s Čínou aktívne a prichádzať s vlastnými nápadmi. Myslí si to minister hospodárstva SR Vazil Hudák, ktorý verí, že aktivita a spolupráca medzi oboma krajinami narastá a je dynamickejšia.

Svedčiť o tom majú aj viaceré dohody a memorandá, ktoré Slovensko v týchto dňoch podpísalo s Čínskou ľudovou republikou (ČĽR). Hudák sa spolu s podpredsedom vlády SR pre investície Ľubomírom Vážnym v týchto dňoch nachádza na zahraničnej pracovnej ceste v Číne.

Počas nej Slovensko podpísalo napríklad memorandum o spolupráci medzi čínskou agentúrou pre atómový priemysel a ministerstvom hospodárstva. "Čínska strana veľmi pozorne sleduje aj naše skúsenosti v oblasti jadrovej energetiky," opísal Hudák.

Slovensku tak napríklad navrhla spoluprácu na projektoch v tretích krajinách. Čína je totiž podľa ministra veľmi aktívna v tejto oblasti, len minulý týždeň podpísala dohodu o vybudovaní jadrovej elektrárne v Argentíne a má rozostavané aj elektrárne v Pakistane či Afrike.

Hudák spomenul aj memorandum medzi SR a The People's Government of Nantong. Na základe neho by mal v meste Nantong, ktoré leží približne 140 kilometrov od Šanghaja, vzniknúť čínsko-slovenský priemyselný park. Má sa stať modelovým projektom v oblasti tzv. smart industry a znižovania emisií.

"Bola podpísaná aj dohoda o spolupráci v oblasti poľnohospodárstva o možnom predaji alebo odkupovaní výrobkov z mlieka," doplnil Hudák. Rokoval tiež s viacerými zástupcami čínskych spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku. Napríklad firma Huawei plánuje podľa ministra rozširovať svoje pôsobenie v SR, predovšetkým v oblasti vedy, výskumu a vývoja. Podpísala sa tiež dohoda s firmou ZTE o vytvorení výskumného a vývojového centra na Slovensku za 20 miliónov eur.

O výsledkoch zahraničnej cesty v Číne chce minister v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) informovať aj podnikateľov na Slovensku. Pravdepodobne vo februári budúceho roka plánuje ďalšiu "podnikateľskú misiu" do krajiny zameranú na konkrétnu spoluprácu firiem.

Slovenská vládna delegácia sa v priebehu dnešného dňa presunie do Pekingu, kde bude pokračovať ďalším programom, vrátane stretnutia Vážneho s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Do vlasti by sa mala vrátiť vo štvrtok (26.11.) vo večerných hodinách.