Projekt Eastring predstavila spoločnosť Eustream, v ktorej je spoluvlastníkom štát.
Autor Tablet.TV
,aktualizované Bratislava 11. decembra (TABLET.TV) - Plynárenská mapa Európy sa mení. Pozornosť sa presúva na zásobovanie Balkánu. Rusko zrušilo projekt plynovodu South Stream. Naopak Slovensko navrhlo ako alternatívu zásobovania juhovýchodnej Európy plynovod Eastring. O aktuálnom dianí v plynárenstve sa v relácii EKONOMIKA Tu a Teraz Richard Kvasňovský rozprával s Michalom Hudecom zo spoločnosti Energy analytics.
Projekt Eastring predstavila spoločnosť Eustream, v ktorej je spoluvlastníkom štát. Nové potrubie s dĺžkou 570 kilometrov bude mať kapacitu 20 miliárd kubických metrov plynu ročne. „Tento projekt môže mať pre Slovensko výrazné ekonomické výhody. Pre spoločnosť Eustream môže priniesť dodatočný zisk, z ktorého štát získa dividendu,“ povedal Hudec s tým, že tento projekt je ekonomicky zaujímavejší ako bol South Stream. Predovšetkým bude investične výrazne lacnejší. Náklady na jeho výstavbu sa odhadujú na 750 miliónov eur a prepojí už existujúcu sieť potrubí spoločnosti Eustream s málo využívaným ukrajinským plynovodom Sojuz, ktorý vedie do Rumunska. Projekt zahŕňa aj vybudovanie novej vetvy plynovodu naprieč Rumunskom, ktorá sa napojí na hlavný balkánsky plynovod zásobujúci celý región.
Podľa Hudeca by mal tento projekt zásadný význam pre Slovensko. "Slovensko zostane naďalej významnou tranzitnou krajinou pre plyn v rámci EÚ. Má to aj ekonomický rozmer, lebo umožní do budúcnosti dlhodobejšie využívať infraštruktúru, ktorá už existuje. V Eustreame má majetkovú účasť štát a do budúcnosti je to záruka dividend a príjmov do štátneho rozpočtu," zdôraznil Hudec s tým, že tento projekt je dobrou vizitkou aj pre spoločnosť Eustream. "Začína sa štylizovať do pozície stredoeurópskeho hráča na trhu s plynom. Plynárenská mapa sa mení a Eustream sa na to snaží reagovať," uzavrel Hudec.