Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

I. Matovič navrhuje zvýšiť regulovaným firmám daň z príjmu na 39 %

Igor Matovič Foto: TASR/Martin Baumann

Súčasne navrhuje zakázať týmto regulovaným subjektom zvyšovať regulované ceny z dôvodu zvýšenia dane z príjmu.

Bratislava 25. augusta (TASR) - Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič chce zvýšiť bankám a regulovaným spoločnostiam daň z príjmu z 22 % na 39 % a následne znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny z 20 % na 10 %. Tieto zmeny obsahuje návrh zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý predkladá na septembrovú schôdzu parlamentu.

"Na jednej strane pre relatívne malé množstvo firiem, akými sú banky, firmy, ktoré podnikajú v regulovaných odvetviach, by sme zvýšili daň, na strane druhej by sme si mohli dovoliť zníženie DPH. Dlhodobo sa na Slovensku hovorí, že potraviny sú výrazne drahšie ako v okolitých krajinách,“ konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Matovič.

Znížením DPH by podľa neho ceny potravín na Slovensku klesli, čo by malo za následok ľahšiu dostupnosť pre väčšinu aj ekonomicky ohrozeného obyvateľstva, keďže podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR bolo rizikom chudoby ohrozených 12,8 % obyvateľov v SR.

Matovič zdôvodnil aj to, prečo navrhuje zvýšiť daň z príjmu bankám, poisťovniam či energetickým spoločnostiam. "Našli sme skupinu firiem, ktorá má zvyčajne aj nadpriemerné zisky, a myslíme si, že ak tejto skupine firiem relatívne symbolicky zvýšime daň, je to spravodlivé voči všetkým ostatným ľuďom na Slovensku. Takto zabezpečíme aj zníženie DPH na všetky potraviny," vysvetlil Matovič.

Súčasne navrhuje zakázať týmto regulovaným subjektom zvyšovať regulované ceny z dôvodu zvýšenia dane z príjmu, takže návrh zákona nebude mať podľa neho negatívne dosahy na bežných ľudí v podobe zvýšenia cien napríklad za energie.

Navrhované zmeny v zákone o dani z príjmov Slovenská banková asociácia (SBA) nepodporuje. Ako uviedla v stanovisku pre TASR, návrh zákona predložený skupinou opozičných poslancov vníma ako snahu o zrušenie rovnakej sadzby dane pre všetkých podnikateľov. "Takéto progresívne zdaňovanie časti podnikateľského sektora by bolo negatívom, ktoré by znevýhodnilo Slovensko voči okolitým krajinám v snahe udržať si a získať nových zahraničných investorov," skonštatovala SBA. Podľa asociácie všetci podnikatelia, vrátane tuzemských, veľmi citlivo vnímajú progresívne zdaňovanie. "Veríme, že progresívne zdaňovanie, navrhované niektorými opozičnými poslancami, nebude zavedené," dodala banková asociácia.