Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Prebytok ropy na svetovom trhu bude pokračovať aj na budúci rok

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Signalizuje to náhle zhoršenie tempa rastu dopytu po komodite aj zvyšujúce sa dodávky na trhy.

Londýn 13. septembra (TASR) - Prebytok ropy na svetovom trhu bude pokračovať aj na budúci rok. Signalizuje to náhle zhoršenie tempa rastu dopytu po komodite aj zvyšujúce sa dodávky na trhy. Zásoby ropy v skladoch na celom svete tak dosahujú novú rekordnú výšku. To je v rozpore s predchádzajúcimi prognózami energetických agentúr, ktoré očakávali, že sa prebytok ropy na trhoch začne znižovať. Informovala o tom agentúra Reuters.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tak v najnovšom odhade predpovedá, že dodávky ropy na trh budú prevyšovať dopyt aj na budúci rok. To je obrat o 180 stupňov v porovnaní s augustovým odhadom IEA, podľa ktorého na konci tohto roka už nemal byť na trhu v podstate žiadny prebytok ropy.

Podobne aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo svojej aktuálnej správe predpovedá, že jej rivali, ktorí nie sú členmi kartelu, zvýšia svoju produkciu a budú na trhy pumpovať stále viac ropy. Prevaha ponuky nad dopytom sa preto udrží aj v roku 2017.

IEA konštatuje, že tento trend, teda väčšia ponuka než dopyt, sa v najbližších mesiacoch nezmení. Výsledkom bude, že nadmerné zásobovanie trhov ropou bude pokračovať minimálne v 1. polovici budúceho roka.

Výkon rafinérií rastie tento rok najpomalšie za celú uplynulú dekádu, čo potláča apetít po rope. Na druhej strane skladové zásoby komodity v krajinách, ktoré zastrešuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), dosiahli nový rekord 3,11 miliardy barelov (1 barel = 159 litrov).

Tempo rastu globálneho dopytu po rope sa podľa IEA spomaľuje rýchlejšie, ako agentúra pôvodne očakávala. IEA zatiaľ nezmenila svoj júnový odhad rastu dopytu v roku 2017 a predpovedá, že sa zvýši o 1,2 milióna barelov denne, ale zhoršila prognózu tempa rastu spotreby komodity v tomto roku na 1,3 milióna z 1,4 milióna barelov/deň.